Karpuz

Meyve Fadalı Bilgi Yazar 208
sponsorlu reklam

Karpuzun faydalarına gelmeden önce türleri ve yetişme koşulları hakkında bilgi verelim. Vatanı Hindistan olan karpuz meyve türünde bir bitkidir. Kültür türleri Mısır, Suriye, Anadolu, Balkanlar yolu ile Avrupa’ya yayılmıştır. Memleketimizde yetiştirilen karpuz çeşitleri: Yeni dünya, Kababuz, Guile, Yuvarlak alacalı, Oval alacalı, Washington karpuzlandir. Bunlardan başka Sugarbaby, Tom Wattson, Blac Sweet, Fordhook, Charleston, Klondike vs. olup yetiştirilmeleri önem teşkil etmezler. Yenidünya karpuzu’nun eti kırmızı ve şeker miktan fazla olup kabuk rengi açık yeşildir. Şekli yuvarlak, çekirdekleri beyaz, turfanda çeşittir. Bursa ve Tekirdağ illerinde yetiştirilir. Ağırlıkları 3-6 kilo arasında değişmektedir.
Kababuz karpuzu’nun etinin rengi koyu kırmızı lezzeti çok tatlı, çekirdeği küçük ve kırmızımsı, kabuğu siyaha yakın donuk yeşildir. Ağırlıkları 4-7 kilo kadardır. Bati Anadolu ve Trakya’da yetiştirilir.
Guile karpuzu’nun kabuk rengi koyu yeşil, yuvarlak, 3-5 kilo kadar ağırlıkta, ufak siyah çekirdekli kışlık çeşittir. Orta Anadolu’da yetiştirilir.

Yuvarlak alacali karpuzlarının eti pembemsi, çok sulu ve tatlıdır. Bıçak vurulunca kabuk derhal yarılır. Kalın kabuklu olup Tekirdağ karpuzu olarak bilinir. Bursa, Balıkesir ve Çorlu’da yetiştirilir. Ağırlıkları 4-6 kilo kadardır.

Oval alacali karpuzu Dicle kenarında Diyarbakır’da yetiştirilir. Diyarbakır karpuzu olarak bilinir. Eti pembe ve çok tatlıdır. Çekirdekleri siyah ve çok ufaktır. Ağırlıkları 20-25 kilo kadardır. Ferikpaşa çeşidi çok ünlüdür.

Wasington karpuzu ülkemizde son 20 seneden beri yetiştirilen yabancı orjinli kültür türüdür. Yuvarlak, buğulu yeşil renkli üzeri nakışlı, eti kırmızı renkte ve tatli, ortalama ağırlığı 3-5 kilo kadardir.
Karpuzda % 10 kadar fruktoz, seltiloz, A,B1,B2,C vitaminleri bulunmaktadır.

Karpuzun Faydaları

Böbrek ve mesanedeki kumların dökülmesini sağlar.
Bağırsakların çalışmasını düzenler.
Hazmı kolaylaştırır, susuzluğu giderir.
Özellikle yaz aylarının yoğun sıcaklarında zaman zaman mideyi rahatlatmak amacıyla tüketilmelidir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir