Kavun

Meyve Fadalı Bilgi Yazar 171
sponsorlu reklam

Yaz aylarının en sevilen bitkilerinden olan Kavunun faydaları da tadı kadar iyidir. Vatanı tropik Asya ve Afrika olan Kavun sürünücü yıllık otsu bitkilerdendir. Çök eski devirlerde de bilinen kültür bitkilerindendir. İklimi ılıman olan her yerde yetişir. Kumlu toprakları sever.

Memleketimizde yetiştirilen kavun çeşitleri dünyaca ünlü ve aranan çeşitlerdir. Bunlar Van kavunu (Kanta-lup), Çitili, Topatan, Mollaköy, Pamukova, Sındırgı, Hasanbey, Altınbaş kavunlarıdır.
Van kavunu‘na Kantalup kavunu‘da denir. Anayurdu Diyarbakir ve Van olan bu kavun dünyaca tinlü ve aranan bir kavun çeşidimizdir, Diyarbakır’da yetiştirilen 8-12 kilo ağırlıkta olanlarına Cep kavunu, Ege ve Soma’da yetiştirilen 1-4 kilo ağırlıkta olanlarına Kokulu kavun denir. Bunların kabukları ince çentikli, on muntazam dilim halindedir. Etinin rengi turuncu, lezzeti tatlı, kokusu çok keskindir.

Çitili kavunlarının meyve şekilleri yuvarlak ve yuvarlak ovaldir. Önceleri İstanbul Büyükçekmece’de yetiştirilen bu cins halen Malatya’da da yetiştirilmektedir. Kabuk rengi koyu kurşini veya koyu sari olup üstü çitilidir. Yetiştiği yörede Karaoğlan veya Germeli kavunu da derler. Ağırlığı 2-4 kilo kadardır. Etini rengi bazı çeşitlerinde açık yeşil ve bazılarında turuncudur.

Topatan kavunu‘na San kavun veya İstanbul kavunu da denilmektedir. Eskiden Silivri ve civarında yetiştirüen bu cins halen Izmir ve Mersin’de turfanda olarak yetiştirilmektedir. Uzun oval, rengi parlak veya sarı renktedir. Etinin rengi beyaz, ananas kokuludur. Ortalama ağırlığı 2-3 kilo kadarı gelir.

Mollaköy kavunu‘nun şekli topatan kavununa benzer, tadi, kokusu gayet güzeldir, Elazığ civarında yetiştirilir. Kabuğu sarımtırak kurşini, etinin rengi filizi yeşil veya turuncudur.

Pamukova kavunu‘na Akkavun veya Baldamlası da denir. Sakarya’nm Pamukova kazasında yetişir. Kabuk sari yeşil çitili etinin rengi filizi yeşil veya açık turuncudur. Ağırlığı 1-2 kilo kadardır.

Hasanbey kavunu‘nnun kabuk rengi siyaha yakm koyu yeşil üzeri buruşuk, etinin rengi kabuğa yakın olan kisimlan yeşil iç taraflan turuncudur. Dünyanın en iyi kavunu olarak bilinmektedir. Lezzeti çok tatlı ve suludur. 3-5 kilo ağırlıklarda olan Hasanbey kavununun sap tarafi hafif sivri ve dip tarafı basıktır.

Altınbaş kavunu en son yetişen cins olup, en çok yetiştirilen çeşitlerdendir. Kabuklan kalın etinin rengi beyaz ve hafif turuncu, lezzeti çok tatlı, kokusu yoktur. iyi korunursa yaz başına kadar saklanabilir.
Besi değerini A.B1,B2,C vitaminleri ve % 6-10 karbonhidrat oluşturmaktadır.

Kg/Cal 300-800 arasında değişir.

Kavunun Faydaları;
Dalak ve karaciğer faaliyetlerini artırır.
Bağırsakları yumuşatır.
Erkeklerde meninin bollaşmasını sağlar. Erkek cinselliğinde oldukça faydalı bir besindir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir