Kayısı

Meyve Fadalı Bilgi Yazar 220
sponsorlu reklam

Kayısının faydaları saymakla bitmiyor. Vatanı Çin olan Kayısı Ağacı ılık iklimlerde yetişmektedir. Avrupa ve Asya’dan ülkemize Kafkasya yolu ile gelmiştir. Günümüzde Türkiye’de milyonlarca kayısı ağacı vardır. Bu ağaçlar Ege, Akdeniz, Orta ve Güney Anadolu civarına yayılmıştır. Türk Standartları Enstitüsü’nün saptadığı kayısı çeşitleri Şekerpare, Pavio, Şam, Tokaloğlu cinsleri dir. Diğer kayısılar yöresel isimleri ile bilinirler.

 

Şekerpare kayısısının meyveleri yuvarlak yarığı derince, turuncu renkte, ortalama ağırlığı 50 gr. kadar olup eti tatli, sulu ve kokuludur. Temmuz ayında olgunlaşır.
 
Pario kayısısının meyvalan turuncu üzerine kırmızı benekli, iri, yuvarlak, hoş kokulu, eti suludur. Temmuz aymda olgunlaşmaktadır.
 
Şam kayısısının meyveleri parlak sarı, güneş gören yüzü kırmızı, iri, yuvarlak, yarığı derince, eti tatlı, sulu, olup Ağustos ayında olgunlaşır.
 
Tokaloğlu kayısısı gösterişli, iri, eti tatli ve suludur. En önce olgunlaşan kayısı çeşididir.
Diğer yöresel kayısı çeşitleri Çoloğlu, Çataloğlu, imamoğlu, Kaplan ve Sarılök’tür. Kayısı türlerinin yetişmesine uygun iklimi olan yer yurdumuzda Malatya yöresidir. Kayısı ile aynı türden olan Zerdali kayısıdan çekirdeğinin acı olması ile ayrılır. Yalancı kayısı Prunus pseudo armeniaca olarak bilinir. Halen yurdumuzda 1,5 milyon Zerdali ağacı bulunmaktadir. Kayısı ve zerdali taze yenir, kurutulur, reçeli ve pestili yapılır.
 

Kayısının Faydaları

  1. Çekirdeğinin içindeki tohum sıkılarak yağ elde edilir.
  2. Besin olarak vücuda enerji verir, müshil etkisi yapar.
  3. Kayısı yağı badem yağı gibi cildi ve dışkıyı yumuşatır.
  4. Acı tohumları, öksürük kesmek ve bağırsak parazitlerini temizlemek için kullanılır.
  5. Kalp adalesini güçlendirir.
  6. Kalbi besleyen damarları güçlendirir.
  7. Karaciğeri besler ve büyümesine mani olur.
  8. Safra ifrazını çoğaltır, safra taşlarını eritir.
  9. Bağırsak faaliyetlerini hızlandırır.

 
Besin değerleri her ikisinin de aynı olup; A,B1,B2,B6,C vitaminleri, % 3′ü invert şekeri ve % 4 sakkaroz oluşturur. Kayısı A vitamininin en fazla olduğu meyvalardır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir