Keçiboynuzu

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 206
sponsorlu reklam

Vatanı Doğu Akdeniz olan Keçiboynuzu ağacı 10-15 metre yüksekliğinde yapraklarını dökmeyen ağaçlardır.
Halen Antalya ve Silifke civarında 425 bin kadar Keçiboynuzu ağacı bulunmaktadır. Turunçgillerin yetiştiği bölgelerde yetişir. 2-3 cm genişliğinde ve 15-25 cm. uzunluğundaki yassı meyvalar iki senede olgunlaşırlar. Harnup olarak ta bilinir. Az katı ve besleyici olan keçiboynuzu meyveleri çerez olarak yenir, şekerlemelere katılır. Fazlası hayvan yemi olarak kullanılır. Besi değerini A, B1, B2, E, K vitaminleri, % 40 sakkaroz, % 4 tanen ve % 2 ceratonia (Keçiboynuzu yağı) oluşturur.

Keçiboynuzu Faydaları

  1. Taze veya kuru meyvaları, ilaç ve çerez olarak tüketilir.
  2. Ağacın yaprakları ve dal kabukları kurulup suda kaynatılarak ilaç yapılır.
  3. Taze meyvası ishal, kuru meyvesi ise kabız yapar.
  4. Taze meyvasının idrar attırıcı özelliği vardır.
  5. Meyvesi enerji veren bir besindir.
  6. Fazla sigara içmekten tıkanan nefes yollarını temizler.
  7. Balgamı söktürür, göğsü yumuşatır.
  8. Bağırsak bozukluklarını giderir.
  9. Erkek ve kadınlarda cinsel isteği artırır.

Tohumlar eşit büyüklüklerde olması nedeni ile eski devirlerde ağırlık birimi Karat (0,2 gr.) olarak kuyumculukta kullanılmıştır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir