Kestane

Kuru Yemiş Fadalı Bilgi Yazar 216
sponsorlu reklam

Vatanı Akdeniz olan Kestane Ağacı 10-15 metre yüksekliğinde ılık ve bol ışıklı bölgelerde yetişen ağaçlardır. Karadeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde yetiştirilen 2 milyondan fazla kestane ağacı bulunmaktadır. Kestane çeşitleri resmi olarak halen saptanmamıştır. Bugün için bilinen en ünlüleri Bursa ve Kuzu kestaneleridir.

Bursa kestanesi ‘nin meyveleri iri ve tatlı, kabuk altındaki örtü meyve etine yapışıktır. Bursa ve Çevresinde yetiştirilmektedir.
Kuzu kestanesi ‘nin meyveleri ufak, Bursa kestanesinden daha tatlı, kabuk altındaki örtü meyvenin et kısmına yapışık değildir. Genellikle çiğ olarak yenir.

Bilinen bu çeşitlerden başka yöresel olarak Öküzgözü Fordola, Kış kestanesi yöresel olarak yetiştirilmektedir. Kestane suda ve ateşte pişirilerek veya çiğ olarak yenmektedir. Bursa ve civarında kestaneden yapılan Kestane şekerlemesi yörenin ünlü üretimlerinden biridir.

Besi değerini A, B1 ve B2 vitaminleri, %40 oranında nişasta, %10 glikoz, %2 sakkaroz, globulin, lesitin ve mangan elementi oluşturmaktadır.

Kestanenin Faydaları

  1. Vücudu besler ve şişmanlatır, doğal kilo alma yöntemleri arasında yer almaktadır.
  2. Dizanteri ve benzer barsak hastalıklarını giderir.
  3. Ven’lere esneklik kazandırır, varis ağrılarını azaltır.

Ayrıca arılar kestane ağaçlarından topladıkları polenler ile çok faydalı ve koyu kıvamlı bir bal türü olan Kestane Balı üretirler.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir