Kıl dönmesi tedavi edilmezse ne olur?

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 200
sponsorlu reklam

Günümüzde çok yaygın olarak görülen kıl dönmesi tedavi edilmezse ne olur?

Cildin altında yumak oluşturan ölü kıl köklerinin şişkinlik ve apse şeklinde etkilerini gösterdiği bir hastalık olan plonidal sinüs halk arasında kıl dönmesi olarak bilinir. Görülme sıklığı oldukça yüksek olduğundan dolayı başlarda ehemniyeti olmayan bir durum gibi düşünülebilir. Fakat tedavi edilmedikçe pek çok zararlı etkisi devam eder. Oluşan apsenin de gün geçtikçe büyümesi olasıdır. İçeride kalan kılların yeni tüneller oluşturarak yaygınlaşması muhtemeldir. Buna paralel olarak oluşacak olan çok sayıdaki delikten yayılan koku da dayanılmaz bir hal alır. Yıllar boyu kronik olarak gözlemlenen akıntılar yaşanır. Nadir olarak görülse de ilerki safhalarda mesane kanserine yol açabildiği bilinmektedir.

Kıl dönmesi tedavi edilmezse her geçen gün daha da ilerleyeceğinden ötürü hastalık vuku bulduğunda gecikmeden tedavi olmakta yarar vardır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir