Kırık Tedavisi

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 171
sponsorlu reklam

Düşme veya kaza sonucu kırılan bir kemik için kırığın durumuna göre uygulanacak tedavi metodu belirlenir. En sık rastlanan kırık türleri, baldır kemiği kırığı, bacak kırığı ve kol kırılmasıdır. Diğer yaygın görülenler ise dirsek kırığı ve parmak kırılmasıdır. Genelde günlük hayatta yaşanan bir kaza veya düşme sonucu olan kırıklar için alçıya alma tekniği yeterli olur. Fakat kimi zaman kırık vakası daha ağır olur. Böyle durumlarda vidalama yöntemine baş vurulabilir ve ardından atele alınır. Kırık tedavisi genelde uzun sürelere yayılır. Alçı ve alçı çıkarıldıktan sonra tedavi uygulanan bölgenin sorunsuz bir biçiminde kullanılabilmesi için fizik tedavi yöntemlerine de başvurulur. Alçı sırasında çalışmayan kaslar zayıfladığı için fizik tedavi ile güçlendirme yapılması elzemdir.

Kırık tedavisinde süreci kırılan kemik bölgesi ve şiddeti ayrı ayrı önem taşır. Özellikle dirsek, bilek gibi eklem bölgeleri reflex sempatik distrofi (RSD) gibi durumlara yol açabilir. RSD durumunda erken tanı önemi ortaya çıkar. Sürecin uzaması tedavi programını ve süresini de doğrudan etkiler.

Tedavi edilmeyen veya tedavisine geç kalınan kırıklar zaman içerisinde tüm hareketlerini yitirir hale gelebilirler. İlerleyen vakalarda tedavi daha zor olur.

Tedavi sürecinde ağrıları azaltmak ve kesmek için ağrı kesici verilebilir. Kırık tedavisinde en çok başvurulan yardımcı araç röntgendir. Teşhis ve tedavi sürecinde yararlanılan röntgen tedavinin sonunda alçı çıkarıldıktan sonra da tam olarak iyileştiğinin tespiti için gereklidir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir