Koşunun Faydaları

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 166
sponsorlu reklam

Koşu dünyanın en eski sporlarından birisidir. Zamanla bir yarış sporu olarak ta gelişim göstermiştir. Koşu yarışları takım halinde veya tek olarak yarışırlar. Bu yarışların amacı belirli bir mesafeyi rakiplerden önce koşarak tamamlamaktır. Takım halinde yapılan koşu yarışlarına bayrak yarışı da denir. Eski Yunan’da M.Ö 776 yılında başlayan olimpiyatlarda koşu yarışları oldukça önemli bir yere sahipti. Yine günümüzde hala koşu yarışları atletizm ve olimpiyatların en önemli öğelerinden biridir.

Koşu yarışları; 100 metrelik kısa mesafeli hız koşuları, onlarca kilometrelik maratonlar ve 400-1000 metre gibi orta mesafeli gibi pek çok türe ayrılır. Hepsinde farklı bir teknik ve atletizm yapısı ön plana çıkar.

Koşu sadece bir yarış değildir elbette. Sağlık ve zevk içinde koşarız. Düzenli yapılan koşu, kalp kaslarının verimli bir şekilde çalışmasını, ciğerlerin temizlenmesini ve güçlenmesini, vücudumuz daha dinç olması sağlar.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir