Kulak Ağrısı Sebepleri

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 136
sponsorlu reklam

Kulak ağrısına temel oluşturulabilecek pek çok etken vardır. Bakteriyel sebepler, kulak kiri birikmesi ve iltihaplar başlıca kulak ağrısı sebepleridir. Fakat nispeten daha önemsiz fakat gözden kaçan bir ayrıntı daha vardır. Uyurken sürekli olarak aynı kulağın üzerine yatılması halinde de kulakta bir ağrı oluşabilir.

Kulak ağrısı tespitinde yapılan ilk araştırma kulak içinde bir enfeksiyon olup olmadığıdır. Bu araştırma otoskop adı verilen bir cihaz yardımıyla gerçekleştirilir. Yapılan incelemeler neticesinde orta kulak iltihabı tespit edilirse genellikle antibiyotik tedavisine başvurulur. Ayrıca kimi durumlarda orta kulaktan boğazın derinliklerine inen östaki borusunda şişlik oluşması halinde bu şişliği indirmek amacıyla dekonjestan önerilebilir.

Kulak kanalı iltihabı durumunda genellikle kulak akıntısı temizlenerek tedaviye başlanır.

Çocuklarda kulak ağrısı genellikle orta kulak iltihabı sebebiyle görülür. Eğer erken teşhis ve tedavi uygulanmazsa ilerleyen safhalarda bu rahatsızlık kulak zarı delinmesi ve akıntılar ile sonuçlanabilir.

Kulak ve kulak arkasında ağrı hissedilmesi durumunda bir hekim yardımı alınması tavsiye edilir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir