Kuşburnu

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 181
sponsorlu reklam

Kuşburnu en fazla Avrupa ve Asya’da yetişmesine rağmen dünya genelinde de rastlanılabilen çok faydalı bir bitkidir. Ülkemizin çoğu bölgesinde bu bitkiye rastlamak mümkündür. İçi tüylü ve çok tohumlu bir bitkidir. Olgunlaşma mevsimi sonbahardır. Yol kenarları, çitler, ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişen bir bitkidir. En önemli özelliği C vitamini bakımından çok zengin olmasıdır. Yabangülü, itburnu, it gülü, gül elması gibi isimlerle de tanınır. Tüylü olduğu için meyve olarak çok fazla tüketilmez. Genelde çayı yapılır. Ayrıca reçel, meyve suyu, bebek maması olarak kullanılır. Bu bitkiden elde edilen yağın cilt hücrelerini yenileyici, cildi koruyucu, kırışıklıkları giderici ve yaşlanmayı geciktirici etkileri vardır. Kuşburnunun içinde B1, B2, K, P vitaminleri, protein, mineraller, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve meyve asitleri vardır.

Kuşburnu Faydaları

Taze kuşburnu bitkisinin cilt yara ve iltihaplanmalarında kısa sürede iyileştirdiği gözlemlenmiştir.
Romatizma ve eklem rahatsızlıklarında kireçlenme ve ağrılara iyi geldiği bilinmektedir.
İçeriğindeki C vitamini sayesinde grip ve soğuk algınlığına karşı en etkili yöntemlerdendir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Kanser ve kalp hastalıklarına karşı vücudun bağışıklık kazanmasını sağlar. Akciğerleri temizler, akciğerde leke oluşumunu engeller ve bronşları açar özellikle bronşit hastaları için etkili bir yöntemdir.
İdrar yolları enfeksiyonlarını iyileştirir; idrar esnasında oluşan ağrı ve yanmaların tedavisinde etkilidir.
Kronik yorgunluğa iyi gelir.
Safra kesesi, böbrek ve mesane hastalıklarında rahatlatıcı etkisi vardır.
Enerji ve büyüme kapasitesi üzerinde olumlu etkileri vardır.
Vücudu yaşlanmanın, sigara ve alkolün etkilerinden korur.
Tansiyonu düzenler.
Basur rahatsızlığı olanlar vereceğimiz bitki çayı tarifi ile bu rahatsızlıklarından kurtulabilirler.
Yarım litre kaynamış suyun içerisine kurumuş ve ezilmiş 2 yemek kaşığı kuşburnu ekleyin ve 10 dakika bekleyin. Bu çayı bal ile tatlandırarak ta içebilirsiniz.
Göz yorulması, romatizma, kalp, safra, böbrek rahatsızlıkları, sistit, hepatit, karın ağrısı, mide ağrısı, ülser, ishal, egzama, bronşit, astımda marmelat, meyveyi şekersiz pişirme şeklinde yenilir.
Romatizma, grip, bağsur, tansiyon, alerji, hazım problemi olanlar meyve ve çiçeklerini birlikte kaynatılması ile hazırlanan çaydan içebilirler. Bu kuşburnu çayı ayrıca haricen yanıklarda da kullanılır.
Öksürük tedavisi için bitkinin dallarının su ile kaynatılması ile hazırlanan sıvı kullanılır.
Kaşıntı giderici olarak bitki kabuklarının zeytinyağda bir hafta kadar bekletilmesi ile hazırlanan karışım haricen kullanılabilir.
İdrar yanması ve ağrısında bitkinin kökünü su ile kaynatılarak elde edilen sıvı tuvalet temizliği esnasında kullanılır.
Kuşburnunun bilinen bir yan etkisi yoktur ancak çok fazla tüketildiğinde diğer gıdalar gibi yan etkileri olabilir. Ayrıca dalından koparıldığı gibi yediğiniz kuşburnu kaşıntı yapabilir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir