Kuşkonmaz

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 153
sponsorlu reklam

Vatanı Akdeniz bölgesi olan Kuşkonmaz İlkbahar’da 2030 cm. uzunluğunda 23 cm. kalınlığında sürgünler meydana getiren çok senelik otsu bir bitkidir.

Kuşkonmaz bir tabla etrafmda dağılmış kökçüklerden oluşur. Köklerin hepsine birden pence denir, toprağm içinde senelerce yaşarlar. Bu pençelerden oluşan sürgünlerin belirli bir sürede kesilmesi gerekir. Kesilmeyen sürgünler bir metreden fazla uzar ve yenilemeyecek şekilde kartlaşırlar. Bursa ve Çoruh vadisinde yetiştirilir.

Kuşkonmazın Ttirkiye’deki ziraati yok denecek kadar azdır. Memleketimizde yetiştirilen kuşkonmaz çeşitleri Alman ve Fransız kuşkonmazı olarak iki türdür.

Türkiye’den başka bütün batı memleketlerinde çok tüketilen kuşkonmazın besi değeri A,B, B2, C vitaminleri, % 2 protein ve % 3 karbonhidrattan oluşur.

Özellikleri bakımından kuşkonmaz Tıbbi bitkiler arasında yer alır.

Kuşkonmazın Faydaları

  1. Safra ifrazını attırır, sindirimi sağlar.
  2. Böbrekleri çalıştırır, bol idrar söktürür.
  3. Müshil
  4. Terletici
  5. Kuşkonmaz böbreklerdeki hücresel etkinliği artırarak etki eder ve bu nedenler idrar üretimi hızını artırır. ( Not: Böbrekler iltihaplı iken kullanılmamalıdır.)
  6. Aynı zamanda hazmedilemeyen lifler ile dışkı miktarını artırarak bağırsakların boğalmasını da uyarabilir.
  7. Toz haline getirilen tohumlar bulantıyı geçirir ve mideyi sakinleştirir.

 
Aktif maddeleri Mannit, Coniferrin, Asparagin, A ve C vitaminleri’dir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir