Limonun Faydaları

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 208
sponsorlu reklam

Vatanı Çin olan Limon pembemsi güzel çiçekler açan, ortalama 2 ila 4 metre arasında değişen yüksekliklere kadar erişebilen ağaçlarda yetişir. Akdeniz bölgesinde yetiştirilir. Halen yurdumuzda birkaç milyon limon ağacı bulunmaktadır. Türk Standartları Enstitüsü’nün saptadığı limon çeşitleri; İtalyan ve Lemas limonudur. Diğer çeşitler yöresel isimleriyle bilinirler.

İtalyan Limonu‘nun meyvesi oval ve meme kısmı kıvrık, sulu ve çok az çekirdeklidir.
Lemas Limonu‘nda meyve orta büyüklükte üstü sarı, düzgün, ağırlığı 130gr kadar ve çok suludur. Çekirdeği azdır.

Limonun usaresinden ve meyve kabuğundan faydalanılır. Usaresi tat verici olarak salatalara, yemeklere katılır ve şeker ilavesi ile meşrubat yapılır. Kabuğundan parfüm sanayisinde faydalanılır. Limonun faydaları ve besi değeri oldukça yüksektir. A,C ve E vitaminleri, %3 invert şekeri ve limon asidi içerir.

Limonun Faydaları

 1. Mikroplara karşı vücudun direncini artırır.
 2. Kan basıncını düzenler.
 3. Bulantıları keser, ateşi düşürür, susuzluğu giderir.
 4. Kandaki şeker miktarını normalde tutar.
 5. Serinleticidir.
 6. Limon öz suyu özellikler soğuk algınlığı, öksürükler ve boğaz ağrısı gibi pek çok rahatsızlıklar için yaygın bir ev ilacıdır.
 7. Bazen baş ağrısı ve romatizma için de alınır.
 8. Limon öz suyu güneş yanıkları, siğiller ve nasırlar üzerinde de kullanılabilir ve saç bakımında ve yüz gerdirici olarak yeniden ilgi odağı halini almanın mutluluğunu yaşamaktadır.
 9. Limonun C vitamini ve büzücülüğü limon tozunu yaralardaki kanamalar için de faydalı kılmaktadır.
 10. Sağlık için beslenmemizin vazgeçilmez bir parçasıdır.
 11. Limon suyu, boğaz, damakta olan balgamları eritir.
 12.  Midede safradan dolayı meydana gelen yanmaları geçirir mideyi rahatlatır.
 13. Kanın kaynamasını, hareketini ve keskinliğini sakinleştirip söndürür. Safranın keskinliğini giderir.
 14. Mide ve bağırsakları temizler. Ferahlatıcı ve yatıştırıcı etkisi vardır.
 15. Limon usaresi bağırsaktaki solucanları öldürür.

Meyve kabuklarında Limonon, Karyofillen, Linolool, Citral, Kavron ve Greniol bulunur.

Limonun Bazı Hastalıklarda Hazırlanışı ve Kullanışı

 1. Limon öz suyunu gerektikçe doğrudan veya su ile seyrelterek, tercihen tatlandırmadan alın.
 2. Öksürükler ve soğuk algınlıkları için bal ilave edin.
 3. Soğuk algınlığı için, sıcak banyo yapın ve yatın.
 4. Uyumadan önce 1 bardak sıcak limon öz suyu (1 Limon) ve su içinde eritilmiş 1 çorba kaşığı bal ile için. Ertesi sabah soğuk algınlığınız geçmiş olacak.
 5. Devamlı öksürük için 1 çay kaşığı bal üzerine taze limon öz suyu sıkarak alın. Ağzınızın içinde tutun ve yavaşça yutun. Öksürük ilaçlarının aksine, bunu istediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz.
 6.  1/2 litre sıcak su ile karıştırılan 1 limonun öz suyu akut hemoroitlerde boşaltın lavman olarak kullanılabilir, 5 dakika içeride kalmasını sağlayın.
 7. Sıcak su içindeki limon öz suyunun mide ağrısı ve sıkıntısını giderdiği söylenir.
 8. Sabah kalkarken 1 bardak sıcak su içinde alınan 1 limonun öz suyu vücudun düzenli çalışmasını sağlamak için çok iyi bir alışkanlıktır.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir