Mandalina

Meyve Fadalı Bilgi Yazar 221
sponsorlu reklam

Vatanı Hindistan olan mandalina ağacı 3-8 metre yüksekliğinde Turunçgillerden bir ağaçtır. Yurdumuzda Akdeniz, Ege ve Doğu Karadeniz’de olmak üzere 4 milyondan fazla mandalina ağacı vardır.

Türk Standartları Enstitüsünün ( TSE ) saptadığı çeşitler Clmantine ve Satsuma cinsleri dir. Kültür ırkları olan bunlar haricindekiler yöresel isimleri ile bilinirler

Clmantine mandalina’sının meyvesi irice, parlak kırmızı ve basıktır. Fazla çekirdekli dir.

Satsuma mandalina’sının meyveleri basık, orta irilikte, çekirdeksiz , üstü pürüzlü ve kırmızıdır kolay soyulur. Rize mandalinası olarakta bilinir. Halen Ege’de yetiştirilen bu cins mandalinalar dış memleketlere de pazarlanmaktadır.

Mandalina taze olarak yenir, suyu sıkılarak içilir, meşrubat üretiminde kullanılır.

Besi değeri A,C,E,B, vitaminleri, %5 invert şekeri limon asidi ve sitrik asit oluşturmaktadır.

Mandalina Faydaları

  1. Hazmı kolaylaştırır, bağırsakları yumuşatır.
  2. Bulaşıcı mikroplardan korur.
  3. Besler, şişmanlatır.
  4. Cilde tazelik ve Canlılık kazandırır.
  5. Kan yapımını hızlandırır.

Meyve kabuğundaki Limonen, Linolool, Citral, Karvon, Geraniol parfüm sanayinde kullanılır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir