Mantar

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 134
sponsorlu reklam

Vatanı kesin olarak bilinmeyen Mantar 315 cm. arasında değişen yüksekliklerdeki bitkilerdir.
Mantar Fransızların ve Hollandalıları dört asırdan beri tanıdığı ve yetiştirdiği bir sebze çeşididir.
Mantarın kültüre alınmış zararsız tohumları bahçe ve kapalı yerlerde kasalar içine ekilerek yetiştirilir. Rutubetli yerlerde kendiliğinden yetişir.

Türkiye’de yetiştirilen ktilttir türleri Mantel II, Hauser AI ve Somycel 53 olanlarıdır.
Tabiatta bulunan ve yenilebilen mantarlar Koyun mantarı, Çayır mantarı ve Orman mantarları’dır.

Mantarların besi değerini A,Bı,B2,B6 vitaminleri, % 4 karbonhidrat ve % 3 azotlu maddeler oluşturur. Karbonhidratlar Mannit ve Trehaloz şeklindedir. 100 gr. mantarda 130 mg. fosfor, 25 mg. kalsiyum ve 1 mg. demir bulunmaktadır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir