Mercimek

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 148
sponsorlu reklam

Asya’nın batı kesimleri ve Akdeniz bölgelerinde yetişen Mercimek, Baklagiller’den otsu yapılı bir bitki türüdür. Güneydoğu ve Anadolu’da da yetiştirilen Mercimeğin kurusundan faydalanılır. Mercimekteki demir miktarı, aynı miktardaki yumurta ile eşit olması dolayısıyla demir ihtiyacı olanların bol bol tüketmesi önerilir. Besin değerini oluşturan A, B1, B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra niasin, %20 oranında protein ve %14 oranında karbonhidrat oluşturmaktadır.

Mercimek Faydaları

  1. Mercimeğin pişmişinin ilk suyu ishal eder. Suyu süzülüp tekrar pişirilirse bu defa kabız yapar. Böyle olunca iki şekilde de yararlanılabilir.
  2. Sık sık ve çok yemek iyi değildir.
  3. Sirke ile mercimeği pişirip, lapasını yara veya çatlaklara sürülürse iyi eder.
  4. Mercimeği pişirip ilk suyu çocuklara içirilirse solucan düşürür.
  5. Mercimeği balla kaynatıp yakı gibi vücuda sürülürse uyuza, vücuttaki cerahata iyi gelir.
  6. Kan yapar.
  7. Adele gücünü artırır.
  8. Zekayı artırır ve zihnin gelişmesine yardımcı olur.
  9. Salgın hastalıklara karşı vücut direncini artırır.
  10. Gözleri kuvvetlendirir.

 

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir