Meyan Kökü

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 176
sponsorlu reklam

Ana vatanının Ege olduğu bilinen Meyan, 13 metre kadar yüksekliğe erişebilmektedir. Yurdumuzda ağırlıklı olarak Ege bölgesinde yetiştirilir. Biyan, Buyan, Meyan dikeni ve meyan kökü olarak bilinir. Kök ve gövdelerinden Meyajıbialı ve bitkinin gövde kabukları toz edilerek Reglis elde edilir. Reglis eczacılıkta yardımcı madde olarak kullanılır.

Balgamı söktüren Meyan Kökü, göğüslerin yumuşamasını da sağlar. GASTRİT ile Ülser Hastalığını tedavi eder. Kandaki mikropları temizler. Tansiyonu normal seviyede tutar. Faydaları bununla da bitmeyen meyan kökü; mesir macunu üretiminde de kullanılıyor. Meyan Kökünün Aktif maddelerini Asparagin, Recin ve Glycrrhizin oluşturur.

Meyan Kökü Faydaları

  1. Kökü ağızda çiğnenirse, mide kaynamalarını giderir.
  2. Meyan kökü suda kaynatılıp içilirse, göğsü ve akciğeri temizler, solunum yollarını yumuşatır.
  3. Akciğer hastalıklarına iyi gelir.
  4. Böbrek hastalıklarına iyi gelir.
  5. Nefes darlığına iyi gelir.
  6. Sidik yanmasını giderir.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir