Mide Bulantısı Nasıl Geçer

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 164
sponsorlu reklam

Mide bulantısı ve kusma, orta kulak sorunları, midede oluşan rahatsızlıklar, bağırsaklar, migren, yolculukta başın sallanması sonucu ve hamilelik döneminde çok sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Bu dönemde aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınılmalı, ekmek ve kraker gibi yiyecekler yenilerek midenin rahatlaması sağlanmalıdır. Yolculukta oluşan mide bulantısı için ise yolculuğa çıkmadan önce reçetesiz satılan bulantı ilaçlarından almanız ve yolculuk sırasında arabayı kullanan kişi gibi sürekli önünüze bakmanız, fazla hareket etmemeniz önerilir.

Mide bulantısı için bitkisel öneriler

Zencefil mide bulantısı ve kusmayı geçirmede en etkili besinlerdendir. Bir parça taze veya kristal zencefili çiğneyebilirsiniz veya hap olarak ya da çayını içebilirsiniz.
1 bardak kaynar suya, 5-6 gr ebegümeci ilave edilir, 10 dakika demlenir, Günde 2-3 bardak içilir.
1bardak kaynar suya, 2-10 gr ufalanmış adaçayı eklenir, 10 dakika demlenir, günde 2-3 bardak içilir.
Adaçayı toz haline getirilir, günde 3 defa 0.5-3 gr içilirse mide bulantısına iyi gelir.
1 bardak kaynar suya, 8-10 gr kuru nane eklenir, 10 dakika demlenir, günde 2 bardak sabah ve akşam içilir.
Nane suyundan günde 20-80 gr alınırsa mide bulantısı geçer.
Nane esansından günde 2-10 damla şekerle alınır.
Nane yaprakları toz haline getirilir, günde 3 defa 1-4 gr içilir.
Limonlu nane çayı da mide bulantısını geçiren en etkili yöntemlerden biridir.
Papatya çayı sinirleri yatıştırması özelliği ve aynı zamanda mideyi rahatlatması bakımından anksiyeteye bağlı mide bulantısı ve kusmayı geçirmede oldukça etkili bir bitkidir.
Mide bulantısı ve kusmanın yanında şiddetli karın ağrısı, baş ağrısı, bulanık görme, parlak ışığa hassasiyet ve isilikler varsa, kusma ve ishal yirmi dört saatten daha fazla devam ettiyse, yeni bir ilaç kullanıyorsanız en kısa sürede doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Ayrıca kahve telvesi gibi koyu bir tortu ya da kan kustuysanız, yaşlı bir kişi veya küçük bir çocuk çocuk sürekli kusuyorsa, bebeğiniz içtiği sütü hemen çıkarıyorsa hemen en yakın bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir