Mineraller

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 170
sponsorlu reklam

70 kilo ağırlığındaki bir insanın 45 kilosunu su, 21,6 kilosunu karbon, hidrojen, oksijen ve azot’tan oluşan et yağ yapısındaki yumuşak dokular, 3,5 kilosunu da kemikler ve sert dokular oluştururlar. Oranlamak gerekirse bir insanın sert dokuları %5′ini yumuşak dokular %30′unu ve %65′ini de su oluşturmaktadır.

Sert ve yumuşak dokularda; kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum, kükürt, mangan, demir, bakır, çinko, kobalt, silisyum, klor, fluer, brom, iyot ve arsenik gibi 25′ten fazla element bulunmaktadır. Bunlardan kalsiyum %99′u kemiklerde ve dişlerde, %1′i yumuşak dokularda olmak üzere 2 kilo kadardır. Günde en az 1 gr. kalsiyum almamız gerekmektedir. Kanda bulunan kalsiyum kalbin normal çalışmasını ve kasların kuvvetle kasılmasını sağlar. Peynir, kuru fasulye, badem ve fındıkta fazla miktarda bulunur.

Vücudumuzdaki Mineraller

Fosfor‘un %80′i kemiklerde, dişlerde, %20′si dokularda ve kanda dağılmış vaziyette bulunur. Vücudumuzdaki fosfor miktarı 1 kilo kadardır. Günlük 1,5 gr. kadar olan ihtiyacımızı; tahıllar, kuru sebzeler, peynir ve kuru meyvelerden alırız.

Sodyum vücudumuzda hücre dışı sıvılarda 150 gr. bulunur. Dokularda hemen hemen yok gibidir. Günlük ihtiyacımız olan 5 gr. sodyumu; baklagiller, peynir ve yeşil sebzelerden sağlarız.

Potasyum vücudumuzda hücre içi sıvılarda bulunmaktadır. Günlük 2-3 gr. olan ihtiyacımızı; kuru sebzeler, yeşil sebzeler ve meyvelerden alırız. Vücudumuzda 200 gr. potasyum bulunmaktadır.

Kükürt kemiklerde ve proteinlere bağlı olarak da hücrelerde bulunur. Vücudumuzda 300 gr. olan kükürt’ten günlük alınması gerekli miktar olan 0,3 gr. yediğimiz ceviz, fındık, tahıllar ve baklagillerde fazlası ile bulunmaktadır.

Magnezyum kemik hücreleri ve çizgili kaslarda 35 gr. kadar bulunmakta ve günlük ihtiyacımız olan 0,25 gr. magnezyumu; badem, pirinç, yeşil sebzeler ve peynirle karşılarız.

Manganez karaciğer, pankreas ve saçlarda olmak üzere vücudumuzda 1 gr’dan az bulunmakta olup 1 miligram kadar olan günlük ihtiyacımızı tahıllar, prinç, çay, fasulye, ıspanak, kestane ve marul karşılamaktadır.

Demir normal bir insanda 4 gr. kadar bulunur. Eritrositlerin yapısında bulunmakta ve hemoglobinin esansını oluşturmaktadır. Günlük 10 gr. olan demir ihtiyacımızı; ıspanak, tahıl ve baklagillerden alırız.

Bakır en fazla karaciğerde olmak üzere, 0,3 gr bulunmakta, hemoglobin yapımında katalizör rolü olduğu ve alınan oksijenin dokulara taşınmasını sağladığı bilinmektedir. Günlük ihtiyacımız olan 5 miligram bakırı; tahıllar ve baklagillerden sağlarız.

Kobalt B12 vitaminini aktive ederek kan hücrelerinin normal oluşumunu sağlamaktadır. Yeşil Sebzeler ve soğanda fazla bulunan kobaltın vücudumuzdaki miktarı 0.02 gr. ve günlük ihtiyacımızda bir gramın onda biri kadardır.

İyot insan vücudunda 0.30 gr. kadar bulunmaktadır. Büyüme ve enerji metabolizmasını düzenler. Azda olsa iyot bütün bitkilerde vardır. Günlük ihtiyacımız 50 miligramdır.

Çinko vücudumuzda fazlası karaciğerde olması üzere 1 gr. kadar bulunur. Karbonhidrat metabolizmasını düzenler ve saçların büyümesini hızlandırır. Günlük ihtiyacımız olan 1 miligram çinkoyu; prinç, fındık, kiraz ve kayısı’dan alırız.

Fluer‘un önemli fonksiyonunun diş çürümelerini önlemesi ve iyot metabolizmasını aktive etmesi olduğu bilinmektedir. 1 miligram olan günlük ihtiyacımızı sular ve meyvelerden karşılarız. Vücudumuzdaki fluer miktarı 1 gramdan azdır.

Silisyum vücudumuzda milyonda kırk oranında olmak üzere 0,03 gr. kadardır. Günlük ihtiyaç 0,02 miligram olup iskeletin normal gelişmesini sağlamaktadır. Yeşil sebzelerden temin ederiz.

Bu minerallerle beraber insan vücudunda 25 kadar element bulunmakta, bir çoklarının fonksiyonları ve metabolizmaya iştirakleri bilinmektedir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir