Mısırın Faydaları

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 211
sponsorlu reklam

Vatanı Güney Amerika olan MISIR, 2 metre kadar yüksekliğe erişebilen senelik otsu bir bitkidir. Karadeniz ve Adapazarı başta olmak üzere her yerde yetiştirilir. Mısır’da %5 yağ, %67 karbonhidrat, %11 protein, E ve K vitaminleri, A vitaminin ana maddesi olan karotin, potasyum, kükürt, fosfor, mangan ve bakır bulunur, E vitamini kaynağıdır.

Mısırın nişastasından, unundan ve yağından faydalanılır. Hayvan yemi olarak ta kullanılır. Doymuş yağ asitleri yüzdesinin düşük olması nedeniyle kalp ve damar hastalıkları bulunan kimselere yemek yağı olarak önerilir. Ham yağının tadı hoş olmadı için rafine edildikten sonra kullanılır.

Mısırın Faydaları

  1. İdrar yollarını temizler.
  2. İdrar tutukluklarını giderir.
  3. Bol idrar söktürür.
  4. Unundan ekmek yapılır. Gayet besleyicidir.
  5. Yağı hafif olup faydalıdır.
  6. Yaprağının yakısı, şişlere iyi gelir.
  7. Kökünden yapılan yakı ciltteki lekeleri giderir.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir