Mürsafi

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 260
sponsorlu reklam

Güzel ve hoş bir kokuya sahip, çeşitli ağaçlardan elde edilen mürsafi faydaları? Mürsafi hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır? Mürsafi nelere iyi gelir?

Mürsafi, çeşitli isimlere sahip şifalı bir bitkiden elde edilen reçinelerdir. İsmine zift mürr de derler. Bir çeşidine de mürr mekki derler. Arabistan’ da olur. Bir ağacın zamkı ve sakızıdır. Sakızın iyisine yani karışık olmayanına saf acı sakız anlamında mürsafi denir.

Mürsafi Faydaları

  1. Ağızda çiğnendiği zaman ağız kokusunu giderir ve hoş nefes sağlar.
  2. Mide gazlarını giderir. Bir miktar yutulursa, öksürüğe ve ağrılara iyi gelir.
  3. İshale iyi gelir.
  4. Üç gram mürsafiyi semizotuyla suda pişirip suyunu içmek bağırsaklardaki solucanları düşürür.
  5. Dil altına konup kullanılırsa nefes darlığına iyi gelir.
  6. Sirkeyle birlikte başa sürülürse baş ağrısını giderir.
  7. Dalak ağrılarına gayet faydalıdır.
  8. Böbrek, mesane ağrılarına, mafsal ağrılarına ve rahim hastalıklarına iyi gelir.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir