Nane

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 175
sponsorlu reklam

En çok kullanılan baharat bitkilerinden biri olan Nane bu talebi besinlere kattığı lezzet kadar faydalarına da borçludur. Vatanı Çin olan Nane 50-70 cm yüksekliğinde bahçe ve bostanlarda yetiştirilen çok senelik otsu bir bitkidir. Rutubetli ve mutedil her iklimde yetiştirilebilmektedir. İngiliz nanesi olarak da bilinir. Nanenin taze ve kurutulmuş yapraklarından faydalanırız. Yemek ve salatalara lezzet ve tat katması için ilave edilir. Oldukça hoş ve ferahlatıcı bir kokuya sahip olan nane, iştah açıcı olarak etkilidir. Ağız kokusunu gidermesinin yanı sıra doğal diş ağrısı geçirme yöntemleri arasında yer alır. Ayrıca yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırmak için nane çayı da içilebilir.

Nanenin Faydaları

 1. Mideyi kuvvetlendirir. Hıçkırığı teskin eder, kusmayı önler. Cinsel istek ve arzuyu tahrik eder.
 2. Kaynatılan sütün içine az nane katılırsa süt kesilmez.
 3. Mide ağrılarını ve mide bulantılarını geçirir.
 4. Karaciğeri çalıştırır, safra ifrazını artırır.
 5. Sinirleri kuvvetlendirir, teskin eder.
 6. Spazm çözücü
 7. Gaz giderici
 8. Safra salgılatıcı
 9. Serinletici
 10. Nane çayı veya yağı sinirlilik, uykusuzluk, kramplar, öksürükler, migren, yetersiz hazım, mide yanması, bulantı, karın ağrısı ve sinirsel nedenlere bağlı baş ağrısı ve kusma gibi değişik problemler için alınabilir. Nane çayı kahve ve çay yerine de alınabilir. Yüksek dozlarda nanenin afrodizyak olduğu söylenir.
 11. Yaprakların haricen uygulanması serinletici ve hafif ağrı giderici özelliğe sahiptir.
 12. Deri kaşıntısı hallerinde yapraklardan bir merhem veya banyo katkısı da hazırlanabilir.
 13. İngiliz uzmanlar, Çin’ de yetişen bir çeşit nanenin kanseri tedavi edebileceğini ispatladı. Nane, kanserli hücreye giden kan akışını durduran bir kimyasal üretiyor. Kanın taşıdığı maddeler olmadan yaşayamayan kanserli hücreler de ölüyor. Tedavinin 3 yıl içinde insanlarda test edilmesi planlanıyor.

Nanenin Hazırlanışı ve Kullanışı

“Yaprakları tercihen çiçeklenmeden önce, sıcak, güneşli bir günde toplayın”

 1. İki ile üç çay kaşığı yaprağı 1 bardak suda demleyin. Günde 1,5 (Bir buçuk) ile 2 bardak alın, ama peş peşe 8 ile 12 günden fazla olmasın. Bu süreden sonra, tekrar bağlamak için en az bir hafta bekleyin, yoksa kalp problemlerine yol açabilir.
 2. Yağ olarak, sıcak çay ile kesme şeker üzerine 3 ile 4 damla olarak alın. Gaz sancıları için, yarım bardak suya 1 ile 2 damla olarak alın.
 3. Tentür olarak, yağa ve problemin şiddetine göre, 10 ile 50 damla alın.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir