Nişasta

Faydalı Besinler Fadalı Bilgi Yazar 157
sponsorlu reklam

Nişasta bitkinin yedek karbonhidratını teşkil eder. Yapraklarda güneş ışığı ve klorofilin etkisi ile karbondioksit, su ve oksijen birleşerek oluşurlar. Tohum ve köklerde depo edilirler. Nişasta molekülleri uzun zincirler halindedir.
Bitkisel besinlerin en önemli kalori veren birleşeni olan nişasta, hububatta tanelerde, bitki gövdelerinin yer altında kalan kısımlarında ve az olarakta bütün organiarda bulunur.

Beyaz, tatsız ve ufak tanecikler halinde toz görünümündedir. Hiçbir eriticide erimez. 6580 derece suda şişer ve zincirli molektiller bir daha birleşmemek üzere çözülürler. Çözülme derecesi her cins nişasta için farklıdır.
Değişik enzimler nişastayı değişik karbonhidrat cinslerine parçalarlar.
Kg/Cal: 40004100′dtir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir