Öd Ağacı

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 272
sponsorlu reklam

İki çeşit renge sahip ve bir çok hastalığa şifası olan Öd ağacı faydaları neler? Öd ağacı hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır? Öd ağacı nelere iyi gelir?

Hindistan’ da yetişen bir ağaçtır. Öd ağacı özellikle Keşmir ve Çin’de yetişir. Beyaz ve siyah renkte olanı vardır. Zencefil‘ e benzer bir kokuya sahiptir. Siyah cinsine Kusti Hindi, beyaz cinsine ise Kusti bahei denmiştir. İkiçenekliler sınıfının, Thymelaeaceae familyasındandır. Yaz ve kış yapraklarını dökmeyen bitkinin odunları yakıldığında hoş bir koku verir.

Öd Ağacı Faydaları

 1. Öd ağacı (Udi Hindi)’ nin kökü, dallar ve kabuğu hoş kokulu bir ağaçtır. Hekimlikte ve esans yapımında kullanılır.
 2. Öd ağacının tozu su ile karıştırılıp ağızdan veya burundan alınması bademciğe iyi gelir.
 3. Öd ağacı tozu hem içilerek hemde merhem gibi cilde sürülerek kullanılır. Yalnız başına kullanıldığı gibi başka maddelerle karıştırılarak da kullanılır. Kafur ili karıştırıldığında birinin diğeri ile islahı gibi tıbbi bir maksatladır.
 4. Balgamı söktürür, nezleyi keser.
 5. Şerbet yapılıp içildiğinde karaciğer ve mide zafiyetine ve bunların üşütülmesinden dolayı meydana gelen hastalıklara karşı; gün aşırı veya arada bir nöbetle gelen sıtma hastalığına ve zehirlenmeye karşı etkilidir.
 6. Su veya bal ile macun yapılıp yüzdeki çillere sürülürse zamanla bu çilleri giderir.
 7. Suyunun içilmesi bağırsak kurtlarını öldürür.
 8. Verem hastalığına iyi gelir.
 9. Öd ağacı gözeneklerdeki tıkanıklıkları açar.
 10. Ağrıyı ve sızıyı dağıtır. Bağırsakları kuvvetlendirir, kalbe ferahlık verir, idrar kaçırmalarında faydalıdır.
 11. Cinsel istek ve arzuyu tahrik eder.
 12. Felç hastalığına gayet iyi gelir.
 13. Yılan ve akrep sokmalarına karşı panzehir olarak kullanılır, koklanması nezleyi giderir.
 14. Yağı sırt ağrılarına iyi gelir.
 15. İdrarı ve adet kanamasını söktürür.
 16. Tütsüsü hoş kokulu olup, ferahlatır.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir