Öksürüğü Geçirme

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 186
sponsorlu reklam

Öksürüğün sebebinin bulunarak ortadan kaldırılması önemlidir. Bol söktüren bir Öksürük solunum cihazını zararlı ve tıkayıcı maddelerden temizleyerek faydalı bir iş görür. Bunun aksine, kuru öksürüğün böyle bir faydası yoktur; ayrıca hastanın uykusunu kaçırarak ve etraftakileri rahatsız ederek zarar da verir. Eğer bu yalnız boğazın fazla hassas olmasından ileri geliyorsa (örneğin gripten sonra), sıcak içkiler, tatlılar veya ilaçlar faydalı olabilir. Eğer bu tedbirler fayda vermezse, öksürük merkezi üzerine tesir eden ilaçlar alınabilir. Bir hastalığın başlangıcındaki kuru bir öksürük daha sonraları söktürmeye başlayınca rahatsız edici olmaktan çıkar. Burun teneffüsü, sıcak, buharlı bir hava ve doktor tarafından verilecek ilaçlar söktürmeyi kolaylaştırır. Öksürüğü hiçbir zaman ihmal etmeyin!
 
Öksürüğü geçiren bitkiler arasında Okaliptus, Gelincik, Ebegümeci önemli yer tutmaktadır.
 
Tükürük ve Balgam: Öksürükle çıkan veya tükürülen maddeler genellikle bronşlardan veya akciğerlerden gelir. (Göğüs hastalıkları bölümünde bu konuda daha çok bilgi verilmiştir.)
 
Grip: (Kısa sürelidir; 48 saat bekleyin, geçmezse doktora gidin. Yatak istirahati, ateş perhizi yapın, ağrı kesici” ilaçlar kullanın, 2 haftada geçer).

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir