Omuz Çıkması

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 174
sponsorlu reklam

Omuz çıkması çok sık olmasa da yaygın fiziksel rahatsızlıklar arasında yer alır. Eklemi oluşturan kemik yapısında, kemiklerin eklem kapsülünün dışında olması durumuna omuz çıkması denir. Genelde gençlerde görülen bu rahatsızlığın yaşlılarda görülme oranı çok daha düşüktür. Omuz çıkması nedenleri arasında en yaygın görülenler yüksek bir yerden düşme, ters bir hareket sonucu omzu zorlama durumlarıdır.

Omuz Çıkması Belirtileri

Omuzda ağrı ile kendini belli eder.
Kolun hareket kapasitesini sınırlar.
Üst kol ve boğazda ağrı olur.

Omuz çıkması ilk seferinde tedavi edilmezse çıkık durumu sıklıkla kendini tekrar eder. Tedavi edilmez ve çok sık tekrarlarsa bir süre sonra hasta kendi omzunu çıkarıp takabilir hale kadar gelebilir.

Omuz Çıkmasının Nedenleri

Spor müsabakaları veya aktiviteleri sırasında kolun geriye doğru zorlanması, bir şey fırlatma sırasında omzun fazla zorlanması, düşme, çarpma gibi sebeplerden çıkabilir.

Omuz Çıkması Tedavisi

Omuz çıkması tedavisi temelde omzun yerine oturtulması esasına dayanır. Başvurulması gereken uzmanlık alanı Ortopedi’ dir. İnceleme sonucunda omuz çıkma türü belirlenir ve buna göre tedavi uygulanır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir