Pancar

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 162
sponsorlu reklam

Vatanı Güney Amerika olan Pancar iki yılda olgunlaşan bir bitkidir. Birinci yıl yenilen kök kısmı, ikinci yıl çiçek açar ve tohum bağlar. Yemeklik pancar kökleri yenilen sebze bitkilerindendir. Ilık iklimlerde yetişir.
Pancar genellikle salata ve turşu yapımında kullanılmak için yetiştirilir. Rote Kugel’in yumruları yuvarlak 200 gr. ağırlıkta, eti koyu kırmızı renkli çok lezzetli ve şekerli çabuk pişen bir ceşittir. Pişme esnasında selülozlaşmaz.

Mısır pancarı ise senelerden beri İstanbul’da ve birçok ilimizde yetiştirilen pancar çeşididir. Cinsinin bozulmuş olması nedeni ile günümüzde pek yetiştirilmemektedir.
Pancarın besi değerini A,B1,B2,C vitaminleri, % 2 protein, % 8 karbonhidrat, % 1 seltiloz, bakır, kobalt ve demir oluşturur.

Pancarın Faydaları

Kansızlık tedavisinde etkilidir.
Pancarın verem hastalığının tedavi sürecinde de faydalı olduğu bilinmektedir.
Kronik yorgunluk ve bitkinlik hallerine karşı pancar çok faydalıdır.
Pancarın faydaları kuvvet artırıcı olarakta çok etkilidir.
Pancarın bir diğer önemli faydası ile vücutta kanser oluşumunu önlemesidir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir