Patates

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 222
sponsorlu reklam

Vatanı Şili ve Peru olan Patates pek çok faydaları olan bir besin kaynağı olsa da geçişte zehirli olduğu sanılan dönemlerden geçmiştir. Günümüzde patates önemli bir besi ve sanayi kaynağıdır. Kumlu topraklarda ilkbahar ve yazları yağışlı yerlerde yetişir. Patates yumrularının etleri sarı, beyaz, kirli beyaz, koyu sarı ve hafif pembemsi sarı olurlar. Sarı patateslerde protein miktarı yüksek, nişasta miktarı düşük, beyazlarda ise nişasta miktarı fazla ve protein miktarı azdır.

Memleketimizde yetiştirilen patates çeşitleri; Sarıkız, Kayseri Beyaz, Kırklareli, Eskişehir, Niğde, Samsun, Nallıhan, Kemaliye kırmızı, Ödemiş çukuraköz ve Mucur cinsleridir.

Sarıkız Patatesi: Erken yetişen cins patateslerdendir. Ekildikten 80-90 gün sonra olgunlaşır. Etinin rengi sarı, ince kabuklu, yemeklik olarak lezzetli ve makbul bir türdür. Pişerken eti dağılmaz, %12 nişasta ve %18 protein içeren sarıkız patatesinin faydaları saymakla bitmeyen çeşitlerin başında gelmektedir. Kocaeli, Sakarya ve İzmir kentlerinde yetiştirilmektedir.

Kayseri Beyaz Patatesi: Erken yetişen patates çeşitlerindendir. Malta Patatesi olarak da bilinir. Ekildikten 80-90 gün sonra olgun hale gelir. Etinin rengi beyaz, ince kabuklu ve pişirilirken dağılır. Genellikle püre yapımında kullanılır. Nişasta oranı %20 olan kayseri beyaz patatesi nişasta üretiminde de kullanılır. Kayseri, Niğde ve civarında yetişir.

Kırklareli Patatesi: Normal olarak 100-110 günde yetişir. Etinin rengi açık sarı, kabuğu ince ve kahve rengidir. Yemeklik olarak kullanılır. Nişasta ve Protein miktarları bir birine eşittir. Kırklareli ve civar illerde yetişir. Ağırlık olarak Trakya bölgesinde tüketilir.

Niğde Patatesi: Ekilmesinin ardından 100-110 gün içerisinde toplanma kıvamına gelir. Etinin rengi sarı ve açık sarı, kabuğu kahve rengidir. Yemeklik ve pürelik olarak kullanılır.

Samsun Patatesi: Ekildikten 110 gün sonra olgunlaşır. Etinin rengi açık sarı kabuk açık kahverengidir. Görünüşü gayet güzel olan bu türün lezzeti orta derecelidir. Samsun ve Ordu’da yetiştirilir.

Ödemiş Çukuraköz Patatesi: Ekildikten 120-140 gün sonra olgunlaşır. Eti sarı, nişastası az proteini çoktur. Pişince dağılmayan makbul bir çeşittir. Kabuk sarı ve açık kahverengi olup Ödemiş’in Boğazlayan yaylasında yetiştirilir.

Patatesin besin değerini A,B1,B2 ve C vitaminleri, %10-20 oranında karbonhidrat, %6-21 protein ve %5 selüloz oluşturur. Kg başına düşen kalori miktarı 860′dır.

Patates besi olarak yenir. Nişasta ve alkol üretiminde de kullanılır.

Patatesin Faydaları

  1. Mide ve bağırsaklara yumuşaklık verir.
  2. Şeker ve kalp hastalıklarında diyet besisi olarak verilir.
  3. Besler ve doyurur. Kilo alma maksadıyla tüketildiği takdirde doğal kilo alma yöntemleri arasında yer alır.

 

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir