Patlıcan

Sebze Fadalı Bilgi Yazar 219
sponsorlu reklam

Patlıcangillerden kalın saplı, uzunca yapraklı bir bitki ve bu bitkinin uzunca veya toparlak sebzesi olan patlıcan faydaları nedir? Patlıcanın yararları neler?

(Solanum melongena), Solanaceae familyasına ait olup, ılık iklimlerde tek yıllık, tropik iklimlerde ise küçük bir ağaç şeklinde büyüyen çok yıllık bir kültür bitkisidir. İçeriğinde bulundurduğu A, C ve B vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve demir mineralleri sayesinde gayet besleyici bileşenlere sahiptir.

Patlıcan Faydaları

  1. Siyah, beyaz ve mor cinsleri vardır.
  2. Siyahı safra yapar, pişmiş patlıcan ezmesi basur hastalığına karşı faydalıdır.
  3. En yararlısı uzun ve mor olanıdır.
  4. İdrar söktürücüdür.
  5. Bağırsakları çalıştırır ve yumuşatır.
  6. Karaciğere faydalıdır.
  7. Kansızlığa iyi gelir.
  8. Kilo vermeyi kolaylaştırır.
  9. Kolestrolü düşürür.
  10. Damar tıkanıklığına iyi gelir.

Kullanımı
Çeşitli yemekleri yapılır

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir