Pazı

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 94
sponsorlu reklam

Vatanı Güney Amerika olan Pazı ortalama 40-50 cm yüksekliğinde, geniş ve etli yapraklardan oluşan otsu bir bitkidir. Mısırlılar zamanından bu yana bilinen pazı iki senede yetişir, olgunlaşır. Eski devirlerde İstanbul Langa bostanlarının pazısı da salatalık kadar ünlü bir sebze türüydü. Hala büyük şehirler civarında, İzmir, Mersin ve Adana’da yetiştirilmekte ve diğer ihtiyacı olan şehirlere gönderilmektedir. Tanınmış lezzetli pazı çeşitleri Lukullus ve Grüner Schnnit olarak bilinirler. Pazı tohumlar ekildikten sonra 3 ay içerisinde yenecek hale gelir. Tohumları ilk ve sonbaharda olmak üzere iki defa ekilmektedir.

Pazının yemeğinden ve salatasından faydalanılır. Pazının besi değerini A1,B1,B2,B6,C vitaminleri, %5 karbonhidrat, %2 protein ve %1 selüloz oluşturur. Kilogram başına düşen kalori miktarı 330dur.

Pazının Faydaları

İdrar tutukluklarında idrar yolu iltihaplarına şifa sağlar.
Bağırsakları yumuşatır, pekliği giderir.
Kanda biriken zehirleri dışarı atar.
Sindirimi kolaylaştırır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir