Pelin Otu

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 143
sponsorlu reklam

atanı Avrasya olan Pelin otu’ nun 20′den fazla türü bulunmaktadır. Tıbbi olan acipelin ve adipelindir.
Acipelin: 40130 cm. yüksekliğinde sari çiçek açan çok senelik otsu bir bitkidir. Istanbul, Trakya, Uludağ, Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ve Toros dağlarında rastlanır.
Adipelin: 50100 cm. yüksekliğinde çok senelik otsu bir bitkidir.Trakya, Bursa, Orta Karadeniz, Diyarbakir ve Erzurum’da yetişir. Miskotu ve Ayvadanaotu olarakta bilinir.

Her iki pelininde çiçekli dallarından faydalanılır.

Pelin Otu Faydaları;
İŞTAH AÇICI, KUVVETLENDİRİCİ,
KURT DÜŞÜRÜCÜ,
ADET SÖKTÜRÜCÜ olarak kullanılır.

Her iki tür Pelin otu’ nun aktif maddeleri Absinthin,. Thuyon, Thuyol, Azulen, Phellandren, Pinen ve Cadinen’dir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir