Petrol

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 156
sponsorlu reklam

Petrol, genellikle yerin çok derininde bulunan, koyu renkli, yoğun kıvamlı bir sıvıdır. Onu önemli kılan çok kullanışlı bir doğal enerji kaynağı olmasıdır. Yakınında çoğu kez doğal gaz’da bulunur. Petrol, günümüzden milyonlarca yıl önce denizde yaşamış olan bitki ve hayvan kalıntılarından meydana gelmiştir. Çürüyen bu kalıntıları örten çamur ve kum tabakaları zaman içerisinde kayaç halini almıştır. Zaman içerisinde arada kalan hayvan ve bitki kalıntıları ise büyük basınç altında petrol ve gaza dönüşmüştür.

Petrolün Oluşumu ve Petrolün Önemi

En büyük petrol yatakları geçirgen ve gözenekli tortul kayaçların içerisinde yer alır. Bu yataklar genelde çok derinde olur. Fakat kimi zaman yüzeye yakın bölgelerde de petrole rastlandığı görülür. Petrolün faydaları arasında günümüzde en önemli kullanım alanı benzin yapımında kullanılmasıdır. Daha sonra gaz yağı, asfalt, mürekkep, plastik, deterjan gibi günlük hayatımızın vazgeçilmez parçaları haline gelen pek çok farklı alanda kullanılır. Dünyada en çok petrol üreten ülkelerin başında Suudi Arabistan, İran, Rusya ve ABD geliyor.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir