Peynir

Faydalı Besinler Fadalı Bilgi Yazar 0
sponsorlu reklam

Su, kazein, yağ ve kalsiyum fosfattan oluşan peynir maya aracı ile pıhtılaştırılıp çökeleğin olgunlaşmasından elde edilen süt ürünüdür. Pek çok çeşit peynir üretilmektedir. Peynir üretimi iki kademeden oluşmaktadır. Önce kazein çöktürülerek süt pıhtılaştırılır ve çölen kazein süzülüp baskı altında da kalan sudan kurtarılarak tuzlanır ve kalıplar halinde kesilerek mahzenlerde olgunlaştırılır.

Peynirde olgunlaşmayı tapan küf bakterileridir. Penicillum küfü olan bu bakteriler penisilinin bulunmasında ve ilk üretimlerde de faydalanılan bakterilerdir. Yumuşak peynirlere Kamamber peyniri, yarı sert olanlara ise Rokfor peyniri adı verilir. Sütün cinsine göre 4-6 litre sütten 1 kilo peynir elde edilmektedir.

Peynir üretiminde gravyer peyniri inek sütünden, kaşar ve rokfor koyun sütünden ve beyaz peynirler koyun ve keçi sütünden üretilmektedir. Peynirlerin birleşimleri normal olarak %55 su, %14 protein, %27 yağ, %3,5 mineraller ve tuz, daha katı olan tulum ve kaşar peynirlerinde ise su daha düşük olarak 31-37, protein %27-34, yağ %27-30, mineral ve tuzlar ise %4,5 kadardır. Peynirin faydaları oldukça fazladır, karaciğer ve sofra içkilerinin en büyük dostudur.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir