Pırasa

Sebze Fadalı Bilgi Yazar 238
sponsorlu reklam

Diyetlerinizde de kullanabileceğiniz, besin değeri yüksek, şifalı bitki Pırasanın faydaları, Pırasa hangi hastalıklara iyi gelir? Pırasanın yararları nelerdir?

(Aliium Porrum Poireaci), Zambakgiller familyasından; sebzelik bir bitkidir. Soğanı uzun ve göbeklidir. Yaz ve kış aylarında ekimi gerçekleştirilir. Yurdumuzda kamış pırasası ve kara pırasa denilen çeşidi daha çok yetiştirilir. Çok miktarda C, K ve B vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, silisyum, manganez, kükürt, bakır, iyot ve demir içeren sebzelik bir bitkidir.

Pırasa Faydaları

  1. Böbrek kumlarını dökmek veya taş düşürmek için tercih edilen bir bitkidir.
  2. Safra kesesi şikayetleri için ve vertigo rahatsızlığı için de önerilir.
  3. Kan yapma özelliği de ön plana çıkar.
  4. Dışarıdan sürülerek sivilcelere uygulanır. Ayrıca basur rahatsızlığı için de kullanılır.
  5. Doğal bir antibiyotiktir.
  6. İdrar ve adet kanamalarını çoğaltır.
  7. Cinsel istek ve arzuları tahrik eder.
  8. Bağırsakları çalıştırır.

Pırasanın Kullanımı

1: Pırasa yemeklerde ve salatalarda kullanılır.
2: Sivilce, haricen, Öz suyunu kullanarak sivilcelere sürülür.
3: Pırasa tohumu yenilerek basur tedavisine yardımcı etkisi vardır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir