Pirinç

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 227
sponsorlu reklam

Sofralarımızın en çok sevilenlerinden biri olan Pirincin faydaları, pirincin hangi hastalıklara iyi geldiği, pirincin neye faydalı geldiği hakkında bilgiler…

Pirincin sağlığa olan faydaları, hızlı ve anlık enerji sağlama, bağırsak hareketlerini düzenleme ve iyileştirme, kan şekeri seviyelerini stabilize etme ve yaşlanmayı yavaşlatma yeteneğini de içeriyor ve ayrıca insan vücuduna B1 vitamini için önemli bir kaynak sağlıyor . Diğer yararlar arasında cilt sağlığını iyileştirme , metabolizmayı arttırma, sindirimde yardımcı olma , yüksek tansiyonu düşürme , kilo verme çabalarına yardımcı olma, bağışıklık sistemini geliştirme ve dizanteri, kanser ve kalp hastalığına karşı koruma sağlama becerileri dahildir . Pirinç, dünya çapında birçok kültürel mutfaktaki temel besindir ve dünya nüfusunun yarısından fazlasını besleyen önemli bir tahıl ürünüdür.

Çeşitli faydalar, bu tahılın kırk binden fazla çeşidinde bulunabilir ve bu da dünyada mevcuttur. İki ana kategori, tam tahıllı pirinç ve beyaz pirinçtir. Kepekli pirinç çok fazla işlenmez, bu nedenle besin değeri yüksektir. İnsanlar kendi mutfak ihtiyaçlarına, mevcudiyetine ve sağlıklı faydalar için de potansiyele bağlı olarak, özel aromalar için farklı pirinç stilleri seçerler!

Ayrıca her bir tane uzunluğuyla tanımlanabilir. Hintli veya Çinli mutfaklar uzun taneli pirinci de uzmanlaşırken, batı ülkelerinde kısa veya orta boy tahıllar tercih edilir.

Pirinç’in Faydaları

  1. Mideyi hafif tutarak kuvvetlendirir ve temizler.
  2. Sığır sütü ile pişirilerek yenirse çok besleyicidir.
  3. Vücudu geliştirir, meniyi artırır, cildi güzelleştirir ve besleyici değeri çok yüksektir.
  4. Kabızlık yapar, süt ile pişirilirse bu etkisi azalır. Eğer şekerle alınırsa mideden daha kolay geçer.
  5. Besleyiciliğinden dolayı kilo aldırır.

Kaynak: organicfacts.net/health-benefits/cereal/health-benefits-of-rice.html

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir