Portakal

Meyve Fadalı Bilgi Yazar 239
sponsorlu reklam

Soğuk havaların vazgeçilmez meyvesi Portakalın faydaları, Portakal hangi hastalıklara iyi gelir? Portakalın yararları nelerdir? Portakal nelere iyi gelir?

“Portakal, duygusal bedeninizi güçlendirir, genel bir sevinç hissi, refah ve neşe duygusu yaratır.” – Tae Yun Kim

Bir aperatif olarak lezzetli ve sulu portakalı kim sevmez? Yedikten sonra kolay ve hızlı enerji sağladıkları için, yılın çoğunda günde bir veya iki portakalın tadını çıkarın.
Yıl boyunca piyasada bulunan portakallar, dünyanın her yerinde en çok tüketilen en yaygın narenciyedir. Kabuklu dilimleri, sulu tabiatları ve keskin ve tatlı lezzeti, aynı zamanda C vitamini bakımından en zengin meyvelerden biridir. Altın elma olarak da adlandırılan portakallar sağlık ve güzellik yönlerini kapsayan çok sayıda fayda sağlar. İşte portakal yiyerek elde edebileceğiniz en iyi 10 sağlık faydası.

 1. Bağışıklığı artırır.
 2. Cildin yaşlanmasını önlemeye yardımcı olur.
 3. Gözleri korur.
 4. Kalp rahatsızlığını önler
 5. Beyin gelişimine yardımcı olur.
 6. Kanseri önlemeye yardımcı olur.
 7. Kabızlığı önler.
 8. Sperm kalitesini iyileştirir.
 9. Diyabete iyi gelir.
 10. Saç dökülmesini önler

Bunların dışında portakalın bilinmesi gereken bir çok faydası daha bulunmaktadır.

Portakalın Faydaları

 1. Kokusu kalbi kuvvetlendirir. Kabuğunun öz suyundan 5 gram kadar içilirse, akrep sokmasına ve diğer haşarat ısırmalarına karşı iyi gelir.
 2. Kabuğundan reçeli yapılır.
 3. Meyvenin suyu mide iltihabına karşı iyi gelir.
 4. Vitamin açısından zengin olup bolca C vitamini içerir.
 5. Kış aylarında bolca tüketilmesi, vücuda direnç kazandırıp soğuk algınlığını engeller.
 6. Kabuğu zeytinyağı ile kaynatılıp ayak çatlaklarına ve donmalara karşı sürülürse faydalıdır.

Kaynak: thehealthsite.com/fitness/health-benefits-of-oranges/

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir