Proteinler

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 182
sponsorlu reklam

Karbon, hidrojen, oksijen, azot çoğunlukla kükürt ve fosfor içeren  bileşiklerdir. Proteinlerde karakteristik element azot’tur. Enzimlerin tamamı, hormonların çoğu ve hücrelerin bir kısmının yapısal birleşeni proteinlerdir.

Amino asitlerden oluşan protein molekülleri binlerce atomu içeren çok karmaşık yapılardır. Her hücre yüzlerce farklı protein içerir ve bunlar yalnız o hücreye özgü peptit bağları ile uzun zincirleri oluştururlar. Adelenin katı maddesinin büyük bir kısmı, deri, saç, tırnaklar, kalp ve ciğerler dahil hep proteinlerden oluşurlar. Proteinlerin en mühim fonksiyonu hücre protoplazmasının yapısını teşkil etmeleridir. Besilerde bulunan proteinlerde birbirlerinin aynı değildir. Vücuttaki görevleri ve temin edildikleri besilerde aynı değillerdir.

Çeşitli proteinlerden faydalanabilmek için çeşitli besinlerin alınması zorunlu olmaktadır.

Bugün için bilinen proteinlerin başlıcaları

Albuminler, Globulinler, Glutelinler, Prolaminler, Protaminler, Histonlar, Fosforproteidler, Glikoproteidler, Nükleoproteidler, Kromoproteidler, Lipopoteidler ve Lesitoproteitler’dir.

Proteinler hücrelerin yapısal ana birleşeni olmaları kadar enerjinin serbest duruma geçmesi için de yakıt görevi görmektedirler.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir