Ravend

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 150
sponsorlu reklam

Ravent baharat bitkisi ve sebze bitkisi olmak üzere ikiye ayrılır.
Sebze bitkisi olan Ravend;
Ravend 30-100 cm. yüksekliğinde kalın ve etli yaprakları bulunan bir senelik kültür bitkisidir.
Yaylalarda yetiştirilir. Yetiştirilenler kültür çeşitleridir. Saplan yeşil ve saplan kırmızı olarak iki kısma ayrılırlar. Her Iki türde de yaprak eti yeşildir. Saplan yeşil olanlar’dan Kraliçe Yiktorya çabnk büyfiyen bir İngiliz çeşididir. Etinin rengi beyaz yeşil, lezzetli ve çok makbuldür. Tanınınış diğer çeşitteri Mammouth, Hamburger, Riesen, Berliner Knüppel ve Herkules’tir.
Saplan kırmızı olanlar’dan Suotons Rhababer normal büyüyen, etinin rengi san yeşil ve bir yaprağının ağırlığı 1000 gr. kadar gelen bir çeşittir. Paragon ve Goliath diğer çeşitleridir.
Besi değerini A,B1, B2, B6 niasin C vitaminleri, % 2 protein, % 5 karbonhidrat ve % 1 selüloz oluşturur.

Baharat bitkisi olan Ravend;
Vatanı Tibet olan Ravend 80-150 cm. yüksekliğinde, Tibet’in 3000 metreyi bulan yamaçlarında yetişen bir senelik otsu bir bitkidir. Hala Rusya, Iran ve Türkiye’nin dağlık bölgelerinde yetişir. En makbul olanı Çin’de yetişen Ravend çini’dir. Çiçek açmadan sökülerek çıkarılan kök ve dalları kullanılır.

Ravend Faydaları;
— KANIN ZEHİRLİ MADDELERİNİ DIŞARI ATAR.
— BARSAKLARI YUMUŞATIR PEKLİĞİ GİDERİR.
— MESİR MACUNU’nun üretiminde kullanılır.

Aktif maddeleri Anethol ve Estragol’dür.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir