Reyhan Ve Ravent

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 259
sponsorlu reklam

Şifalı bitkiler arasında yer alan iki sağlıklı bitkiyi; Reyhan ve ravent faydalarını sitemizde paylaşıyoruz. Reyhan ve ravent hangi hastalıklara iyi gelir?

Reyhan, ballı baklagillerden, yaprakları güzel kokulu; tadı acı, beyaz veya pembe çiçekli bir süs bitkisidir. Diğer bir adı da fesleğendir.

Reyhan Faydaları

 1. Reyhan koklamak kalbe kuvvet verir.
 2. Yaprakları suya konup suyu içilirse uyku verir.
 3. Öksürük ve nezle gibi kış hastalıklarında balla karıştırılıp içilirse hastalığı iyileştirir.
 4. Mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerde yine reyhan ön plana çıkmaktadır. Reyhan balla karıştırılıp yenirse mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
 5. Özellikle gaz sancısı çeken kişilerde ve özellikle çocuklarda reyhan demlenip içirilirse gaz sancısını giderir.
 6. Yaralara karşı reyhan kaynatılır ve lapası çalınırsa yaraların iyileştiği görülür.
 7. İshal giderici özelliği vardır. İshal olan kişi reyhanı demler ve balla karıştırarak soğuk olarak içerse ishali keser.

Ravent, kara buğdaygillerden büyük yapraklı beyaz çiçekli bir bitkidir.

Ravent Faydaları

 1. Karaciğer tıkanıklıklarını açar.
 2. Müzmin sıtma ve vücudun su toplamasına (Siroz) karşı faydalıdır.
 3. Az miktarda alınınca sindirimi kolaylaştırır, fazla alınırsa müshil etkisi gösterir.
 4. Bedeni güçlendirici tonik etkisi vardır.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir