Romatizma

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 177
sponsorlu reklam

Romatizma, sabahları ağrı ile uyanma ile sonuçlanacak kadar ilerleyebilir. Genelde çok şiddetli soğuk havalarda, grip gibi soğuk algınlığı rahatsızlıklarını takiben ortaya çıkan romatizma ağrıları, kişide hareket zorlukları meydana getirebilir. Bu tip romatizmalar TIP dilinde Adele Romatizması olarak bilinir.

Bir diğer romatizma türü ise kalp romatizmasıdır. Bu rahatsızlıkta oldukça yaygın görülür. Bu tür romatizma iyi bir şekilde tedavi edilmediği takdirde kalbin içerisinde bulunan kapakçıklara yerleşmesini sebep olabilir. Kalp romatizması ağırlıklı olarak kadınlarda gözlenir. Kalp romatizması farklı rahatsızlıklara da zemin hazırlayabilir. Nefes darlığı, morarma, el ve ayak bölgelerinde yoğunlaşan üşümeler yaşanabilir. Tedavi sürecinde psikolojik rahatlıkta önem taşır.

Romatizma rahatsızlığı eklem, kas ve sinir sisteminde yaşanan hastalıkların önemli bir bölümünü tetiklemektedir. Romatizma ağrıları vücudun tüm bölgelerinde gözlemlenebilmektedir. Kimi yörelerde bu rahatsızlıklara YEL adı verildiği de bilinmektedir. Şişmanlık, hormonal dengesizlikler, karaciğer yetersizliği ve beslenme bozuklukları gibi faktörler romatizmayı tetikleyen sebepler arasında ön plana çıkar.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir