Safran

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 217
sponsorlu reklam

Antik çağlardan beri renk, lezzet ve tıbbi özellikleriyle bilinen değerli baharatlardan biri olan Safran faydaları? Safran hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Safran, susam büyüklüğünde sarı bir bitkidir. Yemen’de ve Avrupa ülkelerinin bazılarında yetişir. Tarımı yapılır, tarla ve arazilerde yetiştirilir. Bir defa ekildiğinde 10-15 sene kendiliğinden biter. Kuruyup olgunlaştığında, başak kısmı açılır ve içinden tohumları dökülür. İşte bu tohumlardan safran yağı elde edilir. Sarı, siyah ve kırmızı cinsleri vardır. En iyisi kırmızı olan ve ele yumuşak gelen ve posası az olandır. Siyah cinsine Habeşi denir ve tane bakımından en büyük olanı da budur. Hekimlikte, boyacılıkta ve esans yapımında kullanılır.

Safran Faydaları

  1. Misk, anber, kafur ve öd kokuları erkeklere özel güzel kokulardır. Zira bunlar güzel kokar ama renkleri yoktur. Safran ve Haluk gibi kokular ise kadınlara özel kokulardır. Çünkü; bunlar renkli ve az kokuludur.
  2. Safran yağı verem ve zatürreye iyi gelir.
  3. Safranla boyanmış elbise giyinmek cinsel istek ve arzuyu artırır.
  4. Kabızlık yapar.
  5. Damıtılmış yağından 4 gramı deri hastalıklarına iyi gelir.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir