Sağlıklı Beslenme

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 208
sponsorlu reklam

Sağlıklı beslenme deyince aklımıza ilk gelen sebze meyve tüketimini artırmak, az ekmek ve makarna yemek gibi şeyler. Aslında bu kısmen doğru bir bilgi sadece. Sağlıklı beslenme dediğimiz şey, aslında biraz da gözümüzde büyüttüğümüz bir şey. Çünkü çoğu zaman bu konuyla ilgili kafamızda yer eden bilgilerin çoğu yanlış. Mesela ekmek yememek, makarna ve pilavdan uzak durmak gibi. Bakmayın siz bu ‘sahne sanatçısı’ diyetlerine. Önce deli gibi kilo alıyorlar, sonra da çıkıp kısa bir zamanda onca kiloyu vermeye kalkıyorlar. Oysa siz bu kadar kiloyu bir haftada almadınız ki, bir haftada verebilesiniz. Kaldı ki, verdiniz diyelim. Siz hiç bir haftada 5 kilo verip de bunu koruyabilen birini gördünüz mü? O zaman yapılacak şey basit, yeme şekliniz de yapacağınız bazıları basit, bazıları biraz daha zor değişikliklerle, bu sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme demek, sevdiğiniz tüm yağlı, hamur işi, tatlı besinleri listenizden çıkarmak değildir. Makul olmak ve porsiyon kısıtlaması sağlıklı beslenmenin ve bunu devam ettirebilmenin temel sırrıdır. Bu besinleri listeden tamamen atarak uzun vadede bir sonuca ulaşmanız zordur.

Doğru beslenme ve egzersiz birlikte yürütülürse şık olur. Çünkü her ikisi de sağlığınız için gerekli. Egzersizi mutlaka günlük yaşantınız içerisinde bir yerlere sıkıştırmaya çalışın. Bu yürüyüş yapmak olabileceği gibi, ev işi veya spor salonuna gitmek ya da evde yarım saatinizi ayırmak şeklinde olabilir.

Çeşitlilik, beslenmenin önemli bir bölümünü oluşturur. Her hafta yeni bir yemek tarifi deneyebilirsiniz.

Vejetaryen tarzı beslenmeyi de mutlaka denemelisiniz. Hele de bizimki gibi et tüketiminin bol olduğu bir toplumda. Mesela haftada bir veya iki günü sebzelere ayırın.

Bir gün içerisinde aldığınız yağ miktarını azaltın, özellikle de doymuş yağ miktarını.

İçerdiği likopenden dolayı, domates ve domates salçası, ketçap gibi yan ürünlerinin kanserle savaştığına dair bilgiler var. Domatesi diyet listenizde mutlaka bulundurun.

Yulaf ürünleri ile fasulye kolesterolü düşürüyor. Bu da kalp hastalıkları riskinin azalması demek.

Meyveler, besleyici, bol lif içeren, yağı ve kalorisi düşük gıdalardır. Ayrıca yemeklerle birlikte de kullanabilirsiniz. Üstelik şeker ihtiyacınızı karşılarlar.

Donmuş ya da konserve meyve ve sebzeler de, en az taze olanları kadar yararlıdır.

Bir kan tahlili yaptırarak, kolesterol ve trigliserid ölçtürün. Daha sonra da doktorunuzdan bu değerleri size açıklamasını isteyin ve buna göre bir beslenme programı oluşturun.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir