Sakız

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 229
sponsorlu reklam

Zevk için severek çiğnenen Sakızın faydaları, Sakız hangi hastalıklara iyi gelir? Sakızın yararları neler? Sakız çiğnemenin faydaları aslında saymakla bitmez…

Bilindiği üzere ülkemizde sakız tüketimi oldukça fazladır. Tüketilen sakızın kısaca özelliğinden bahsedecek olursak, Bazı ağaçların özellikle de bodur sal ağacının kabuğundan sızan, çiğnendiğinde yumuşayan hoş kokulu beyaz renkli bir zamk, reçinedir sakız. Çiğnemesinin zevkli olması yanında bazı rahatsızlıklara iyi gelmekte ve buna şifa olmaktadır.

Sakızın Faydaları

  1. Sakız balgamı eritir.
  2. Mideyi kuvvetlendirir.
  3. İştah açar.
  4. Gaz çıkarttırır.
  5. Cildi güzelleştirir.
  6. İlaç almadan önce sakız çiğnenirse kusmayı önler.
  7. Gül yağı ile karıştırılıp içilirse ağrıları keser.

Saydığımız sakızın aslında faydalarından sadece birazı. Sakızın daha bir çok bilinmeyen faydası bulunmakta olup bu faydaları zamanla gün yüzüne çıkmaktadır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir