Şalgam

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 163
sponsorlu reklam

Vatanı Kuzey Avrupa olan Şalgam köklerinden faydalandığımız iki senelik otsu bir bitkidir. Tohumları Mart, Nisan ve Ağustos, Eylül aylarında ılık serin iklimi olan yerlerdeki kumlu ve süzek topraklara ekilir. Birinci yıl yenilen şişkin kök kısmı teşekkül eder, ikinci yıl çiçek açar ve tohum bağlar. Yetiştirilen kültür türleri Precose de Groissy, Blanc Globe, Schneebal, Golden Ball üstün özellikleri olanlarıdır. Yerli cinslerinin en makbulü basık, yuvarlak, yaprakları kısa ve açık yeşil, eti beyaz ve kabuğu morumsu çizgili olanıdır.

Bizde kışlık sebze, az miktarda salata turşu olarak ve bir çok memleketlerde hayvan yemi olarak kullanılır. Güney illerimizde suyu önemli meşrubatlardandır. Şalgamın besin değerini A,B1,B2,B6 ve C vitaminleri, %1 protein ve %5 karbonhidrat oluşturur. Şalgamda KG başına düşen kalori miktarı 290′dır.

Şalgamın Faydaları

Bol idrar söktürür.
Bağırsak tembelliklerini ve pekliği yok eder.
Cinsel güç arttırıcı olarak etkilidir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir