Sedef Otu

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 192
sponsorlu reklam

Vatanı Kuzey Afrika olan Sedef Otu 50-80 cm. yüksekliğinde kumluk ve sıcak yerlerde yetişen ve yetiştirilen çok senelik otsu bir bitkidir. İstanbul ve Batı Ege’de bulunur. Faydalandığımız çiçekli dal ve yaprakları Mayıs ve Ekim ayları da iki defa toplanıp kurutulur. Sedef Otundan sanayide Rutin elde edilir. Rutin kılcal damarların dirayetini arttırır, çatlamalarını önler.

Sedef Otu Faydaları

 1. Terletir ve teskin eder.
 2. Bağırsak kurtlarını düşücü bitkisel tedavi yöntemidir.
 3. Damaları gevşetme özelliği vardır.
 4. Solucan öldürür.
 5. Gaz giderir.
 6. Adet söktürür.
 7. Mide dostu.
 8. Sedef otunun ana kullanımları gut ve romatizma ağrılarını gidermek ve menopozdaki kadınların çarpıntıları gibi sinirsel kalp problemlerini tedavi etmektir.
 9. Haşlamasının bağırsak solucanlarının atılmasında da etkili olduğu söylenir.
 10. Avrupa halk tıbbında sedef otu gaz sancısı ve karın ağrısını gidermekte, iştahı ve hazmı iyileştirmede ve adeti başlatmada kullanılır.
 11. Sedef otunda harici olarak gut, romatizma ve siyatik için bir merhemde hazırlanabilir.

Uyarı: Yüksek doz sedef otu hafif zehirlenmelere neden olabilir. Taze bitki ile temas hassas kişilerde temas alerjisine neden olabilir, öz su tahriş edicidir. Sedef otu hamile kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

Hazırlanışı ve Kullanma Şekli

 1. 1 çay kaşığı kuru bitkiyi 1/2 bardak suda demleyin. Günde 1/2 bardak alın.
 2. Soğuk çözelti olarak, 1 çay kaşığı kuru bitkiyi 1/2 bardak suda 10 saat ıslatın ve süzün. Günde 1/2 bardak alın.
 3. Tenrür olarak, bir doz 5 ile 20 damladır.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir