Şeker Kamışı

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 289
sponsorlu reklam

Sıcak iklimlerde yetişen Şeker kamışı, buğdaygiller sınıfında yer alan ve öz suyundan şeker yapılan bir bitkidir. Dünyanın şeker ihtiyacının %70’i şekere kamışı bitkisinden sağlanır. Şüphesiz bunun en büyük üreticilerinden bir ise %15 üretim payı ile Küba’ dır. Küba kültüründen çok tüketilen şeker kamışını kahveyle birlikte çok tüketirler. İspanyollar tarafından büyük İskender sayesinde Hindistan’dan Avrupa’ya yayılmıştır. Şekere kamışının içerisinde bulunan etanol, Brezilya’da arabalar için yakıt olarak da kullanılmaktadır.

Şeker Kamışı Faydaları

  1. Şeker kamışı, öksürüğe karşı faydalıdır.
  2. Mesaneyi ve nefes borusunu temizler.
  3. Kusmaya yardım eder, idrarı çoğaltır, cinsel istek ve arzuyu tahrik eder.
  4. Kızartıldığı zaman, göğüs ve boğaz sertliğine karşı iyi gelir. Gaz yapar, bu etkisi kabuğu soyulup sıcak suda yıkanmasıyla giderilir.
  5. Pişirilip ve köpüğü atılırsa, susuzluğu ve öksürüğü yatıştırır. Safralı midelere zararlıdır, çünkü bizzat kendisi safraya dönüşür, yan etkisini azaltmak için; Limon veya ekşi nar suyu ile giderilebilir.

 

1280px-Cut_sugarcane Şeker Kamışı

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir