Şeker Kamışı

Şeker Kamışı

Sıcak iklimlerde yetişen Şeker kamışı, buğdaygiller sınıfında yer alan ve öz suyundan şeker yapılan bir bitkidir. Dünyanın şeker ihtiyacının %70’i şekere kamışı bitkisinden sağlanır. Şüphesiz bunun en büyük üreticilerinden bir ise %15 üretim payı ile Küba’ dır. Küba kültüründen çok tüketilen şeker kamışını kahveyle birlikte çok tüketirler. İspanyollar tarafından büyük İskender sayesinde Hindistan’dan Avrupa’ya yayılmıştır. Şekere kamışının içerisinde bulunan etanol, Brezilya’da arabalar için yakıt olarak da kullanılmaktadır.

Şeker Kamışı Faydaları

  1. Şeker kamışı, öksürüğe karşı faydalıdır.
  2. Mesaneyi ve nefes borusunu temizler.
  3. Kusmaya yardım eder, idrarı çoğaltır, cinsel istek ve arzuyu tahrik eder.
  4. Kızartıldığı zaman, göğüs ve boğaz sertliğine karşı iyi gelir. Gaz yapar, bu etkisi kabuğu soyulup sıcak suda yıkanmasıyla giderilir.
  5. Pişirilip ve köpüğü atılırsa, susuzluğu ve öksürüğü yatıştırır. Safralı midelere zararlıdır, çünkü bizzat kendisi safraya dönüşür, yan etkisini azaltmak için; Limon veya ekşi nar suyu ile giderilebilir.

 

1280px-Cut_sugarcane Şeker Kamışı

Bir önceki yazımız olan Tere başlıklı makalemizde tere hangi hastalıklara iyi gelir, tere neye iyi gelir ve terenin faydaları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?