Sığır Dili

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 281
sponsorlu reklam

Öküz dili ismi ile de bilinen Sığır Dili hangi hastalıklara iyi gelir? Sığır dili faydaları nedir? Sığır dili hangi hastalıklara iyi gelir? Sığır dili hakkında…

Haziran, Ağustos ayları içerisinde parlak sarı renkte çiçekler açan Sığır dili bitkisinin ömrü yaklaşık 2 senedir. Yol kenarlarında sıkça rastladığımız boyları 20 ile 150 santim arasında değişen bitki ekim alanları temizlenmeden önce de sıkça rastladığımız bir bitkidir. Gövdesi dik olan ve yün gibi tüylerle kaplı olan Sığır dili yaprakları, gövdesinin alt kısmında rozet şeklinde dizilmiş bir şekildedir. Bitkinin gövde kısmında bulunan yaprakları sapsızdır. Çiçek olan kısmı uç kısmında konumlandırılmış şekilde sık yada seyrek biçimde toplanabilir. Meyveleri, çok tohumlu olup yuvarlak şekildedir.

Sığır Dili Özellikleri

Tüylü bir bitkidir. Öküz dili de denmektedir.

Sığır Dili Faydaları

  1. Kalbi kuvvetlendirir, çarpıntıya karşı faydalıdır. Kalp ağrılarına iyi gelir.
  2. Pişirilerek veya kaynatılarak yapılan ilaçlara katılır.
  3. Genel şikayetlerden birisi olan ayak şişmelerine karşı kullanılacağı zaman; bu otun bir tutam yaprağının suda dövülmesi ve ardından şişme olan kısma uygulanması gerekmektedir.
  4. Zehirlenme durumunda kullanılmak istenirse; örneğin bir yılan soktuysa veya yabani olan bir hayvanın ısırmasına maruz kalmışsanız, herhangi bir zehirlenme durumuna karşı sığır dili otunun yaş haldeki yapraklarının yenilmesi önerilmektedir.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir