Sirke

Faydalı Besinler Fadalı Bilgi Yazar 149
sponsorlu reklam

Üzüm sirkesinin üretiminde şırası, pekmezi alınmış cibreler ve bozulmaya başlamış şaraplar kullanılır. Azda olsa bir miktar şeker bulundurduğundan cibreler kükretilip şarao haline getirilir. Bunlar kalitesi olmayan şaraplar olup sirke mayası ilave edilir. 25-30 derece suhunete hava ile temas edecek şekilde ağzı açık kaplara yerleştirilir ve sineklenmeyi önlemek içinde üzerleri tülbent ile örtülür. Mayalar şarabın üstünde gri renkte ince bir kaymak tabakası meydana getirirler. Şarap 40-45 gün içerisinde sirkeye dönüşür. Kapların altındaki musluktan sirke üstteki maya tabakası bozulmadan alınır. Alınan miktar kadar içerisine cibreden oluşmuş kalitesiz şarap ilave edilir.

Sirke yapılacak kaplar meşe fıçılarıdır. Özel maksatla evlerde yapılacak sirke için cam kap ve sırlı küpler kullanılabilir. Sirkeler iyice dinlendirilir, süzülerek satılmaktadır. Kokulu ve lüks sirke yapılacaksa Taruh otu, Karanfil, Maydonoz gibi maddeler ilave edilerek ağızları sıkıca kapatılıp iki ay daha bekletilir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir