Tansiyon Düşürücü

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 267
sponsorlu reklam

Tansiyon sözlük anlamı olarak basınç ve gerginlik demektir. Sağlık alanındaki kullanımı gerçek anlamına paraleldir. Sağlık alanında yani TIPTA her insanın bünyesinin farklı olması dolayısıyla kiminin normalleri başkaları için normal olmayabilir. Bu sebepten dolayı normal tansiyon değerleri kişiden kişiye değişse de yaşa bağlı olarak bir takım değişimler söz konusu olsa da sistolik (büyük tansiyon) 120 ile 140 (12 – 14) arası normale yakın kabul edilebilir. Diastolik (küçük tansiyon) ise 70-90 (7-9) arasında kişinin sağlık durumunun risk altında olmadığı anlamına gelebilir.

Kilo artışına paralel olarak kişinin tansiyon riski de artar. Kiloda her %10′luk artış tansiyonu da 7 mmHg oranında artırmaktadır.

Tansiyonu kontrol altına almak için tuz tüketimini sınırlamak çok önemlidir.

Tansiyon düşürücü olarak kullanılan bazı bitkisel yöntemler de vardır.

Örneğin; Sarımsak , alıç çayı, limon ve zeytin yapraklarının tansiyonu düşürücü etkileri bilinir.
Sabah kalktığınızda aç karnına 4-5 adet ceviz yediğiniz takdirde ve bu uygulamayı uzun bir süre devam ettirdiğiniz takdirde tansiyonunuz düşecektir.
Alıç çayı, kalbi güçlendirir ve kan basıncının düzenlenmesine yardım eder. Hiçbir yan etkisi olmaması da cabası. O yüzden günde 1-2 bardak alıç çayını bal yardımıyla hafif tatlandırarak öğün aralarında tüketmeniz faydalı olacaktır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

“Tansiyon Düşürücü” üzerine 1 yorum

  1. sesli sohbet dedi ki:

    aman sağlığımıza dikkat et

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir