Turunç

Turunç

Turunçgillerden olan meyve Akdeniz ülkelerinde yetişmektedir. Turunç faydaları saymakla bitmeyen bir meyvedir. Turunç nelere, hangi hastalıklara iyi gelir söylemeden önce biraz özelliklerinden bahsedelim. Kışın yaprağını dökmeyen portakala benzeyen, fakat suyu acımtırak olan meyvesi bulunmaktadır. Yabani portakal da denmektedir. Portakalla aşılanan meyve, altın renginde, hoş kokulu, ekşi bir tat verir. Suyu temizlik maddesi olarak da kullanılır. Ayrıca parfümeri sektöründe de kullanılan turunç kokusu ile insanları büyülemekte ve sevilerek kullanılmaktadır.

Turunç Faydaları

  1. Ekşi turunçtan yapılan şurup, mide yanmalarına karşı faydalıdır. Kalbi kuvvetlendirir ve ferahlatır.
  2. İştah açar ve susuzluğu giderir. Safra, ishal ve kusmayı keser. Çarpıntıyı önleri sıkıntıyı giderir.
  3. Turuncun çekirdeği, kabuğu yaprağı ve çiçeği hararet verir. Çekirdeğinde; panzehir özelliği vardır. Yaklaşık 10 gram turunç çekirdeği dövülüp, akrebin soktuğu yer üzerine konursa, ağrıyı keser. 20 gram çekirdeği kaynatılıp suyu içilirse zehirlenmelere karşı iyi gelir.
  4. Turuncun sarı kabuğundan ise turunç macunu yapılır. Bu macun, kulunç ağrılarına karşı gayet faydalıdır.
  5. Şehveti artırır, kalbi kuvvetlendirir, şişkinliği giderir.

Turuncun bilinmesi gereken bir zararı olduğunu da söylemek gerekir. Ekşi turunç suyu, sinirlere ve nefes darlığına zararlıdır.

Bir önceki yazımız olan Üzüm başlıklı makalemizde Böbrek Hastalıkları, Kansızlık ve Karaciğer Hastalıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?