Turunç

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 330
sponsorlu reklam

Turunçgillerden olan meyve Akdeniz ülkelerinde yetişmektedir. Turunç faydaları saymakla bitmeyen bir meyvedir. Turunç nelere, hangi hastalıklara iyi gelir söylemeden önce biraz özelliklerinden bahsedelim. Kışın yaprağını dökmeyen portakala benzeyen, fakat suyu acımtırak olan meyvesi bulunmaktadır. Yabani portakal da denmektedir. Portakalla aşılanan meyve, altın renginde, hoş kokulu, ekşi bir tat verir. Suyu temizlik maddesi olarak da kullanılır. Ayrıca parfümeri sektöründe de kullanılan turunç kokusu ile insanları büyülemekte ve sevilerek kullanılmaktadır.

Turunç Faydaları

  1. Ekşi turunçtan yapılan şurup, mide yanmalarına karşı faydalıdır. Kalbi kuvvetlendirir ve ferahlatır.
  2. İştah açar ve susuzluğu giderir. Safra, ishal ve kusmayı keser. Çarpıntıyı önleri sıkıntıyı giderir.
  3. Turuncun çekirdeği, kabuğu yaprağı ve çiçeği hararet verir. Çekirdeğinde; panzehir özelliği vardır. Yaklaşık 10 gram turunç çekirdeği dövülüp, akrebin soktuğu yer üzerine konursa, ağrıyı keser. 20 gram çekirdeği kaynatılıp suyu içilirse zehirlenmelere karşı iyi gelir.
  4. Turuncun sarı kabuğundan ise turunç macunu yapılır. Bu macun, kulunç ağrılarına karşı gayet faydalıdır.
  5. Şehveti artırır, kalbi kuvvetlendirir, şişkinliği giderir.

Turuncun bilinmesi gereken bir zararı olduğunu da söylemek gerekir. Ekşi turunç suyu, sinirlere ve nefes darlığına zararlıdır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir