Uçuk Tedavisi – Uçuk Nasıl Geçer

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 206
sponsorlu reklam

Uçuk hastalığına virüsler yol açmaktadır. Tip1 ve Tip2 olmak üzere iki tür uçuk virüsü bulunmaktadır.
Tip1: Genel olarak ağız ve çevresinde uçuklamaya yol açsa da genital bölgeyi de etkileyebilir. İlk uçuklamadan sonra tekrar etme olasılığı düşüktür.
Tip2: Yalnızca genital bölgeyi etkiler.

Bu virüsler genelde kendilerini dudakta uçuk, ağızda uçuk veya genital bölgede uçuk şeklinde gösterirler. Hafif şişme ve yanma gözlemlenir. İlk uçuklamalarda genel bir rahatsızlık hali ve idararda yanma görülebilir. Tine de ağız bölgesi uçuklarında olduğu gibi uçuklama öncesi karıncalanma ve kaşıntı hissedebilirsiniz.

Uçuk Tedavisi: Uçuk için bir tedavi yoktur. Hayatınızda bir kere virüs bulaştığında tüm ömrünüz boyunca virüsü taşırsınız. İlk uçuklamalarda anti-viral ilaç verilebilir. Çoğu kişide ilk uçuklama sonrası gelen uçuklamalar daha hafif ve kısa dönemli olur. Nadiren görülen uzun süreli ve ağrılı uçuklamalarda anti-viral ilaçlar kullanılmalıdır. İsteğe bağlı olarak daha hızlı iyileşmek için uçuk kremi de kullanılabilir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir